Šťovík, pomocník se zdravím

Když jsem se vrátila v sobotu z narozenin svého táty z jižní Moravy, našla jsem doma od manžela pěknou kupu šťovíku. V první chvíli jsme netušila, co s tím budu dělat nebo na co je šťovík dobrý. Tak jsem začala pátrat. Bohužel se nikde nic moc o šťovíku nepsalo – že by přece jen byl tak neznámý? Tak jsem pátrala dál a rozhodla se Vám šťovík více představit.

Šťovík kyselý, latinsky rumex acetosa, patří do čeledi rdesnovitých. Je to vytrvalá rostlinka, která doroste do výšky mezi 30 až 90 cm a kvete od května do června. Má dužnaté listy, které mají špičatý konec, který směřuje dolů. Jak už samotný název byliny napovídá, je kyselý. Květy se barví do červené a zelené barvy. Nejčastěji ho najdeme na loukách, pastvinách nebo na okrajích cest.

Dá se také jednoduše zaměnit s menším šťovíkem, latinsky rumex acetosella, který doroste do výšky 30 cm, horní listy má řapíkaté a roste na suchých a teplých místech. Rozdíl mezi nimi je v účinnosti – tento šťovík je méně účinný.

Osvěžující mňamina.

Šťovík osvěží, dodá energii a uhasí žízeň.

Když si utrhnete kus šťovíku a v puse ho rozžvýkáte, tak nejen že osvěží, ale také uhasí žízeň a dodá energii. Je také úžasným zdrojem vitamínu C.

Nevím, jak Vás, ale mě teda překvapilo, že šťovík patří do plané zeleniny. Je bohatý na minerální látky, vitamín C a kyselinu oxalovou. Ideální je, když se konzumuje čerstvý, ale pokud ho máte moc, dá se usušit nebo nakrájený uskladnit do mrazničky.

S čím nám šťovík může pomoci?

Odjakživa byl brán, jako lék proti kurději, což je nemoc vyvolaná nedostatkem vitaminu C. Také čistí střeva a krev, odvádí z těla přebytečnou vodu a blahodárně prospívá pokožce a sliznicím. Je vhodný například k jarnímu detoxu. Osvěží, dodá energii a léčí záněty vedlejších dutin dýchacích.

Pomáhá také při rýmě a onemocnění vedlejších dutin. Uvolňuje hleny a uvolňuje dýchací cesty.

Ovšem pozor by si na tuto bylinku měli dát lidé, kteří trpí ledvinovými kameny nebo kameny v močovém měchýři. Kyselina oxalová s vápníkem totiž tvoří nerozpustné soli, které by těmto lidem vůbec neprospěly.

Našla jsem zajímavý recept na Zdravé smoothies.

Nakrájejte na malé kousky banán a neoloupané jablko. Vložte je do mixéru, přidejte 2 šálky vody, přidejte hrst šťovíku a vše dobře rozmixujte. A to je vše. 🙂

Takže jsem si šťovík rozdělila na dvě hromádky. Jednu jsem usušila na čaj a další uskladnila do mrazničky na budoucí smoothies. 🙂

Vložíme do nádoby či znovupoužitelného sáčku a uložíme do mražáku

Můžu říct, že čaj je velice dobrý, osvěžující a v horkých letních dnech bude úžasným osvěžujícím nápojem.

A co Vy? Věděli jste něco o šťovíku nebo víte něco víc? Budu moc ráda, když se o své vědomosti podělíte se mnou a ostatními Světýlky zde pod článkem v komentářích. Budu Vám nejen já vděčná, ale myslím, že i ostatní. 🙂

S Láskou Vaše Sába

XoXo

You may also like

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na