Síla muder

Dnes se společně ponoříme do tajemství a síly muder. Povíme si, co to mudra je, jak s mudry pracovat. Také si povíme a na fotografii ukážeme pár muder, které budete moc použít. Úžasné na mudrách je, že je můžete použít kdykoliv a kdekoliv. Tak jdeme poodhalit závoj tajemství…

Tradiční védské učení uvádí, že je lidské tělo tvořeno z pěti elementů – oheň, vzduch, prostor, země a voda. Podle ájurvédy je zapotřebí uvést všechny tyto elementy do přirozené rovnováhy, abychom dosáhli celkové harmonie těla, mysli a duše

Mudry vytvoříte spojením prstů ruky, a tak dojde k přesměrování toku energie. Díky tomu propojíme energetické dráhy ve svém těle a dokážeme se sami léčit. Aby se zvýšil proud Prány, tedy životní energie v těle, provádí se mudry společně s vědomým, hlubokým dýcháním

Každý prst znázorňuje jeden element. 

Palec symbolizuje vesmírnou energii, tedy slunce a oheň

Ukazováček symbolizuje naši duši, tedy vzduch.

Prostředníček je spojen s nebesy a prostorem.

Prsteníček je spojen se zemí.

Malíček zase s vodou.

Co je to mudra?

Na východě praktikují mudry již celá tisíciletí a používalo je mnoho duchovních vůdců, například Buddha. Mudra v překladu ze sanskrtu znamená gesto či pozice. Když slovo rozložíme, zjistíme, že “mud” znamená potěšení a “dru” čerpat. Z toho tedy lehce pochopíme, že mudry nám pomáhají čerpat potěšení a při jejich cvičení dojde k propojení našeho nižšího já s vyšším a naší duše s vesmírnou energií. 

Jak a kde s mudry pracovat?

Jak už jsem se zmínila výše v článku, na mudrách je úžasné, že je můžete praktikovat kdekoliv a kdykoliv. Stačí si zapamatovat pár cviků, které si ukážeme níže. 

Do cvičení zapojte obě ruce!

Každá ruka je totiž propojená s protilehlou částí těla. V každé pozici je ideální vydržet aspoň 5 až 15 minut. Do cvičení je také vhodné zapojit vizualizaci. Například si můžete představovat, jak se Vaše tělo, mysl či duše léčí, jak se procházíte v přírodě (chcete-li se uklidnit) nebo jak k Vám přichází láska. Můžete také použít Vaše afirmace, aby jste posílili sílu účinku muder nebo vyslat do nebes své přání

Práce s barvami.

Když provádíte mudru, je také dobré si představit konkrétní barvu. Barvy ovlivňují náš život neustále – mají vliv na naši náladu, myšlení, tvořivost i energii. Stačí si při léčení s mudrami představit barvu a nechat ji na sebe působit. 

Síla barev:

Červená barva se řadí k teplu, lásce, vášni, síle, optimismu, životní energii, rozhodnosti a je spojená se životem. Také zvyšuje krevní tlak, tep a urychluje metabolismus.

Oranžová barva posiluje pozitivní myšlení a sebedůvěru. Také má příznivé účinky na nervovou soustavu, dodává odvahu, posiluje naši vůli, pomáhá nám vymanit se z omezení a podporuje rozvoj vědomí.

Žlutá barva nám pomáhá s inspirací a vizualizací. Když si představíte žlutou, vybaví se Vám radost, optimismus, štěstí, harmonie. Je také spojená s moudrostí a umožňuje nám provádět změny sami v sobě.

Růžová barva je barvou lásky, vztahů, krásy, ženskosti, jemnosti, náklonnosti, oddanosti a uklidňuje. Díky ní se Vám zlepší nálada a opustí Vás napětí.

Fialová barva je spojená se spiritualitou, fantazií, bohatstvím, duchovnem, inteligencí a zklidňuje nervovou soustavu.

Zelená barva značí vyrovnanost a harmonii mezi duchovnem a materialismem. Dodává klid, uzemnění a vyrovnanost. Blahodárně působí na krevní oběh a podporuje regeneraci u onemocnění srdce. 

Modrá barva uvolňuje, přináší klid, zpomalení, navrací víru v sebe samotné, pomáhá nám s rozhodností a dodává nám volnost. Je to také barva komunikace, takže nám pomáhá s komunikací a vyjadřováním, formuluje naše myšlenky i pocity. Modrá tlumí zánětlivé procesy v těle, zlepšuje spánek a pomáhá tlumit alergie.

Bílá barva představuje nevinnost, čistotu, upřímnost, svěžest, spolehlivost, systematičnost, svobodu, nové začátky, relaxaci, ale také perfekcionalismus a touhu po dokonalosti bez kompromisů. 

Černá barva pohlcuje negativní energii, je barvou tmy, smutku a zániku. Ovšem tato barva dokáže odstranit z našeho těla vše toxické. 

Teď ale k samotným mudrám a jak je provést!

Gyan mudra (Mudra vědění)

Gyan mudra (Mudra vědění)

Ukazováček se dotýká palce a vítr rozdmýchává oheň. Ostatní prsty jsou narovnané. 

Tuto mudru vlastně děláte nevědomky ve svém životě. 🙂 Připomíná gesto “OK”. Tato mudra zvyšuje soustředěnost při práci, učení či meditaci. Navrací nám chuť do života, posiluje pozitivní myšlení a harmonizuje kořenovou čakru

Z pohledu zdraví reguluje krevní tlak, zlepšuje činnost nervové soustavy, zmírňuje migrény, pomáhá s nespavostí a zklidňuje tělo i mysl. 

Apan mudra (Mudra energie)

Apan mudra (Mudra energie)

Špičkami prostředníčku a prsteníčku se dotýkáte špičky palce, ostatní prsty zůstávají natažené. 

Tato mudra posiluje všechny orgány v těle, zlepšuje trávení, léčí močové cesty a detoxikuje

Ohňová mudra (Mudra pro vnitřní bezpečí)

Ohňová mudra (Mudra pro vnitřní bezpečí)

Levá ruka je složena v pravé dlani. Ukazováček a palec levé ruky se dotýkají konečky s palcem pravé ruky. Ruce jsou v této pozici položeny na hrudní kosti.

Tato mudra nám dává pocit bezpečí a ochranu. Použijte ji vždy, když se budete bát. 

Mudra koncentrace

Mudra koncentrace

První si zahřejte ruce třením o sebe, jako by Vám byla zima. Vložte prsty pravé ruky doprostřed levé dlaně (palec je také schován) a ruce držte ve výšce žaludku. V této pozici se budeme soustředit na čakru solar plexus. 

Budeme zhluboka, pomalu a pravidelně dýchat. Veškerou svou pozornost zaměříme na svůj dech a jakékoliv myšlenky ihned odeženeme. V duchu budeme počítat od 27 k 0 souměrně s dechem (nádech 27, výdech – nádech 26, výdech – nádech 25, výdech, atd.)

Tímto cvičením podporujeme činnost mozku, uklidňujeme myšlenky, podporujeme soustředění a produkci hormonu štěstí.

Snad se Vám článek líbil a byl pro Vás užitečný. Doufám, že mudry třeba využijete ke zlepšení svého života a zklidnění. 🙂 Pokud víte někdo více o tomto tématu a chcete se s námi podělit, budu ráda, když napíšete do komentářů pod článek. 🙂 

Pokud Vám unikl výklad pro tento týden, podívejte se zde. 🙂 Jestli Vás zajímá téma ohledně meditace, jak ji provádět a hledáte nějaké meditační techniky, podívejte se na tento článek. 🙂

S Láskou Vaše Sába

XoXo

You may also like

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na