Zatočte se strachem!

Strach je většinou hlavním důvodem toho, kdy lidé kolikrát dopředu vzdají možnosti, které v sobě nesou něco nového nebo jsou zdánlivě složité. Strach zde byl od nepaměti a bohužel se hodněkrát využíval k manipulaci lidí – pravda, bohužel tento přístup někde stále funguje. 🙁 Když máme strach, tak nevidíme pravdu o dané situaci, kterou řešíme. A jak se strachu zbavit?

Strach je frekvence našeho vnímání a je to informace, která je zakódovaná v naší DNA od nepaměti. Dřívě měla i tato emoce svůj význam – měla zajistit přežití lidského druhu. Ovšem jak se lidstvo postupně vyvíjí, strach ztratil původní účel. Ruku na srdce, dnes se bojíme spoustu věcí a zcela zbytečně. Například se bojíme toho, co o nás řeknou ostatní. 

Často si vliv strachu ani neuvědomujeme. Například, když se někdo chová nadřazeně či až moc podřízeně, jedná s nedůvěrou, podezíráním, zamlčuje své skutečné záměry a nasazuje si “masku”, aby skryl své skutečné emoce a názory. To vše jsou projevy strachu

S touto maskou se potkáváme také často a je to škoda. Proč se bojíme podělit se s ostatními o své názory, zkušenosti a pocity? Když se na toto téma bavím s lidmi, jsou si celkem dobře vědomi, že nějakou vinu na tom nese systém, který do jisté míry ovlivnil naše prarodiče/rodiče – ti nám to vše předali a my zase budeme předávat dál. Takový neustálý řetěz

,,Mlč” – protože tě někdo může shodit. Nařknout, že se mýlíš. Označit za hlupáka. Budou se ti posmívat.

,,Neraď” – protože ty sis nezažil to, co ostatní. Jsi mladý, takže nemáš vůbec žádné zkušenosti. Nejsi odborník nebo vysokoškolák. Tvé rady jsou z dob dávno minulých. 

,,Neprojevuj city” – protože by tě pak mohli ostatní “sežrat”. Využijí tvé slabosti. Budou se ti posmívat. Lidé tě zraní.

Je to smutné, že? A tak se dostáváme k tomu, že lidé spolu nekomunikují upřímně a z očí do očí. Je přece lehčí někomu nadat a ublížit přes prostředníka, jako jsou mobily, tablety, počítače a mnoho dalších vymožeností, než se člověku podívat do očí a sdělit mu svůj názor či nesouhlas osobně a slušně

Fáze transformace strachu 

Když si uvědomíme, že už nechceme žít v neustálém strachu, začne se transformovat naše vědomí a zaměříme se více do našeho nitra. Potom začne naše vědomí i podvědomí procházet různými fázemi, kdy se střetne s našimi bubáky, které máme v sobě. 

Udává se, že nejdříve vychází ven hněv, který je vyjádřením strachu, který v sobě člověk dlouho potlačoval. Je to také důležité k tomu, aby se člověk dostal k další fázi střetu s hlubším vzorcem – odmítnutím, opuštěním a nepřijetím

Uvědomění si vlastní hodnoty

Tohle bývá nejtěžší zkouška, protože musíme být vytrvalí a uvědomit si svou cenu. Toho si všimne nejdříve okolí, protože se například přestanete každému zavděčovat za každou cenu. Musíte se také připravit na to, že budete muset možná čelit názorům, jako: “On/ona se zbláznil/a!”, “Je namyšlený/á.” “Je drzý/á.”, atd. 

Vedle tady toho se můžete ještě potýkat s vlastními pochybnostmi, pocity viny, studu a strachu. 

Otevřou se Vám dveře možností

Začnete se více ptát a pídit se po tom, jak zdokonalit svůj život, jak být skutečně šťastný a zjišťovat, co Vás skutečně naplňuje. To by se nemuselo pochopitelně líbit lidem, kteří z Vás čerpali Vaši životní energii – ať už se jedná o falešné přátele či zaměstnavatele, který Vás jen využíval a manipuloval s Vámi. 

Tehdy bude velice důležité tuto fázi ustát. Pokud ji ale ustojíte, můžete se těšit na zkvalitnění zdraví, protože Vás nebude ničit přílišný stres a strach, zvýší se Vám Vaše sebevědomí, pocit nezávislosti a naplnění. Když budeme naslouchat svému srdci, intuici, budeme sebevědomí, ale zároveň pokorní k životu, dostane se nám odměny v podobě podpory (například: budeme potkávat podobně smýšlející lidi a bude nám nabídnuta nová vzrušující příležitost) a důvěry k životu. 

Je důležité si uvědomit, že jsme všichni lidské bytosti, jedinečné, ale při tom rovnocenné. Neexistují rozdělení jako takové v pravém slova smyslu – to systém si vytvořil rozdělení lidí do skupin a škatulek, které jsou často nesmyslné. 

Bojovat se strachem není jednoduché, nikdy nebylo a ani nikdy nebude. Také to není otázka chvilky. Záleží na každém z nás, jak se k tomu postavíme a jakou zvolíme strategii. Je ovšem důležité si uvědomit, že často ty nejjednodušší řešení bývají ty nejgeniálnější a že se kolikrát bojíme a stresujeme zbytečně, což ubližuje našemu zdraví a také našemu nejbližšímu okolí, které milujeme. 

A co Vy a strach? Bojujete s ním? Snažíte se být více sami sebou? Nebo si více vážit sebe a při tom být spravedliví?

S Láskou Vaše Sába

XoXo 

Photo by @photoodimm

You may also like

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na