Vánoční čas

Každý z nás, někdo víc – někdo míň, milujeme Vánoce a předvánoční čas. Když jsme byli děti, těšili jsme se na dárečky, které nám nosil Ježíšek, těšíme se na pohádky, všelijaké mňaminky, protože v tomto období je přece vše dovoleno. 😉 … No ale to největší kouzlo je v našich milovaných a blízkých lidech, se kterými chceme tento kouzelný čas prožít. Dnes si povíme něco o historii tohoto přenádherného období a také o symbolech, tradicích, které tento čas provází.

Všichni zřejmě víme, že podoba Vánoc se liší podle našeho přesvědčení, náboženství a dalších. My si povíme aspoň o pár zajímavých odlišnostech, které jsou nám nejblíže. 

Slunovrat

Víme, že Slunovrat neodmyslitelně patří k pohanům a není jen v letní, ale také zimní. V dobách dávno před vznikem Vánoc, jako takových, lidé oslavovali tento den, protože byl příslibem toho, že se slunce navrátí. Když nadešel den okolo 21. prosince, byla to velká událost, která dodávala důvod k oslavě návratu Slunce, které je symbolikou nového života a úrody. V tomto období se začínal prodlužovat den, zkracovat noc a přibývá světla i tepla. K této době se také váže mnoho tradic, pověr, zvyků, říkánek, přání a koled. 

Je také podstatným základem současných vánočních svátků. 

Křesťanství

Vznik Vánoc se může datovat do období na přelomu 3 a 4. století, i když se dá usuzovat, že první Vánoce se slavily v Římě okolo roku 330. Dříve se křesťanská církev snažila původní pohanské zvyky zrušit, ale byli natolik zakořeněné mezi lidmi, že se jejich snaha nepotkala s úspěchem. Proto se rozhodli, že využijí oblibu Slunovratu k šíření své víry, filozofie a oslavy narození Ježíše Krista. Křesťanská církev uznala Vánoce, jako církevní svátky, ve 4. století našeho letopočtu. 

Vánoce v podobě, jaké je známe dnes, se slaví přibližně od 16. století. 

Pochopitelně v každé víře je odlišný VÝZNAM těchto svátků. My si povíme aspoň o třech. 

Chanuka je židovský svátek, který se slaví 8 dní. Začátek tohoto svátku se ale liší dle židovského kalendáře, nicméně se vždy pohybuje okolo Vánoc, jako takových. Ovšem nenechte se zmýlit, nejedná se o Vánoce. Společné mají tyto dva svátky jen období a to, že děti dostanou menší dárečky. Pro Židy je toto období významné především tím, že jako jediný svátek umožňuje otevřené prezentování tohoto náboženství světu, protože ostatní jejich svátky jsou pro svět uzavřené.

Vánoce, stejně jako Velikonoce, jsou velice významné pro křesťany, protože pro ně znamenají narození Ježíše Krista a začátek jeho putování a šíření evangelia. Ovšem také oni slaví Vánoce tak, jak je známe, protože tato podoba Vánoc se dostala více mezi lidi. Vím, že tato věta zní všelijak, jen jsem nechtěla použít slovo “komerční”, protože to kouzlo a duch Vánoc je stále hodně silný, i když se může u jednotlivců lišit. 

Lidé, kteří se nepřiklánějí k žádné víře či církvi, vnímají období Vánoc, jako čas klidu, pohody, spokojenosti a radosti. Důležitý je nastrojený vánoční stromeček doprovázený vůní cukroví, radostným smíchem z dárečků, pohodovou láskou u sledování pohádek s milovanými a k tomu všemu neodmyslitelně patří také nádherný, štědrovečerní stůl s bramborovým salátem a řízkem. 

Vánoční zvyky & tradice

Vánoční stromeček

Tak to je jasné – pod ním se vždy najde nějaký malý či velký dárek, nicméně když je to dárek od srdce, je vždy OBROVSKÝ. Může být živý nebo umělý a různě ozdobený podle vkusu jednotlivé rodiny.  Dříve se stromeček zdobil předvečer Vánoc, tedy 23. prosince, ale nyní se zdobí dle libosti jednotlivých rodin. A ne, není to nijak špatně. 

Jmelí

Takové jmelí se věší tak, aby se pod ním dalo projít nebo políbit. Takový polibek zamilované dvojice pod jmelím má přinést lásku pro celý další rok. Pokud ke všemu někomu jmelí darujete, má magický účinek, neboť přinese obdarovanému štěstí a ochranu před nemocemi.

Betlém

Ten naleznete snad v každém vyzdobeném městě. Je to vyobrazení scény narození Ježíše Krista. Najdete zde jesličky, ve kterých leží Ježíšek, kolem něj najdete Marii a Josefa, osla, vola, pastýře se stádem ovcí, Tři krále a další lid. 

Štědrovečerní večeře

Kdo z nás se na ni netěší. 🙂 Tradičním pokrmem je rybí polévka a bramborový salát s kaprem. Pochopitelně i tato podoba se v dnešní době mění. Bramborový salát se dělá dle rodinných receptů, rybí polévku někdy nahrazuje polévka hřibová a smaženého kapra zas kuřecí či krůtí řízek

Ovšem i tato večeře má svá pravidla. Například se prostírá pro jednoho navíc, kdyby přišla nečekaná návštěva. Taky se od stolu nevstává dříve, než všichni ostatní dojí. Podle pověry ten, kdo během večeře vstane, nebude příští rok spolu s ostatními u stolu sedět

Po večeři se čeká na zazvonění zvonečku, který je na vánočním stromečku a rozbalují se dárečky. 

Cukroví

Někdo peče, někdo si cukroví objednává. Někdo peče 30 druhů cukroví, někdo jen to nejoblíbenější u nich doma. Nicméně nejčastějším cukrovím je linecké, perníčky či vanilkové rohlíčky

Vánočka

Ta neodmyslitelně patří k vánoční snídani. Její tvar má připomínat Ježíška v zavinovačce. Věřilo se také, že křížové pletení plní funkci ochrany před zlými silami.

Krájení jablka

Troufám si říci, že se jedná o další zvyk, který všichni známe. Ať už bezprostředně po večeři či po rozbalení dárků se nožem rozřízne jablko napříč. Když se uvnitř rozkrojeného jablka objeví hvězdička, budeme se příští rok těšit z pevného zdraví. Když se ale naopak objeví křížek, upozorňuje nás to na blížící se nemoc či smrt

Během rozkrojení by se nemělo myslet na to, v jaké poloze jablko rozkrojíme, protože jeho poloha ovlivní to, co se nám ukáže uvnitř. To ale všichni moc dobře víme. 😉

Pouštění lodiček

Může se jednat o klasické lodičky z vlašských ořechů se zapálenou svíčkou nebo plovoucí svíčky, které po zapálení vloží každá člen rodiny do mísy či umyvadla s vodou. Věří se, že lidé, jejichž lodičky se k sobě přiblíží, zůstanou pohromadě a ti, kterým se jejich lodička vzdálí, se vydají do světa.

Šupinky z kapra

Při štědrovečerní večeři se pod talířek každého člena dává šupinka z kapra. Tato šupinka by měla přinést peníze a hojnost, proto by se měla vložit do peněženky.

Házení střevíčkem

Tato tradice je věnovaná výhradně dívkám a svobodným ženám. Dívka se postaví v chodbě zády ke vchodovým dveřím a přes rameno hodí střevíček či papuč. Pokud špička obuvi míří směrem ke dveřím, znamená to, že se do roka vdá a odejde z domova. Pokud špička směřuje ale dovnitř domova, zůstane doma.

Nicméně ať už slavíte Vánoce jakkoliv, je DŮLEŽITÉ, abyste si je užili a pokusili se vyhnout stresu, napětí a zamračenosti. Přece jen, i když přichystáte ty nejkrásnější Vánoce všech dob, ale jste nepříjemní, vystresovaní a zamračení, tak si tu nádheru neužijete Vy ani Vaši blízcí. Vánoce nedělají předražené dárky, 30 druhů cukroví ani perfektně uklizený či vyzdobený byt/dům. To vše je sice krásné, ale je to taková třešinka, ale ta podstata je v POHODĚ, KLIDU, LASKAVOSTI, LÁSCE, RADOSTI, OBJETÍ a hlavně v NAŠICH MILOVANÝCH

I v té nejtěžší situaci jsme dostatečně silní, když jsme obklopeni těmi, které milujeme a kterým můžeme bezmezně důvěřovat.

To je to pravé kouzlo, podstata života & hnací motor. 

Také bychom měli respektovat odlišnosti oslav tohoto svátku mezi lidmi. Každý si je tráví a chystá tak, jak se mu to líbí a jak to cítí. Každý má jiné rodinné tradice a zvyky – no a co? Vždyť je to krásné, jak jsme odlišní, kreativní a jak se dokážeme těšit a radovat. 

Zkusme se, nejen v období vánočním, ale také mimo něj, na lidi více usmívat, být laskaví, milí a radujme se z maličkostí.

Vypněte na chvíli COVID-nastavení & pokuste se užívat si života.

Když bude naše psychika posílena pozitivní energií, můžeme toho zvládnout mnohem, mnohem víc, než si sami uvědomujeme. 

Přeji Vám krásné předvánoční období a pokud byste se chtěli podívat na to, jak se Vánoce slaví u nás doma, můžete si přečíst článek z minulého roku, jehož znění je a bude aktuální. 

S dovolením Vám také doporučím přečíst si v sekci Bylinkování článek 9 vánočních, bylinkových & kořeněných tipů.

Také se 24. prosince můžete těšit na každoroční Vánoční poselství andělů, které naleznete zde na blogu a budu Vás o něm informovat na svém facebooku a instagramu stejně, jako o každém článku či výkladu. 

P.S. Pokud jste ještě neobdrželi mou odpověď na Váš e-mail či Váš výklad, tak věřte, že postupně se na všechny co nejdříve dostane. Je Vás mnoho a každým dnem Vás přibývá a k tomu pracuji na dvou, pro mě velice důležitých, projektech. Pokud vše dobře dopadne, tak se o nich dozvíte. 😉 Děkuji Vám moc za trpělivost a pochopení – velice si toho vážím & jsem ráda, že Vás mám

0 0 vote
Article Rating

You may also like

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments