Ostara – jarní rovnodennost

Tak a je to tady, konečně oficiálně přichází jaro! V neděli 20. 3. 2022, nastává JARNÍ ROVNODENNOST a je to také období Velikonoc. Dnes si spolu povíme, co to vlastně je za období, co nám přináší a taky bychom si pověděli o pár rituálcích, které si můžete doma provést.

Ostara je jméno Bohyně, která byla uctívána Anglosasy a starými Germánci při svátku jara. Tento den je malým čarodějnickým sabatem. 🙂 Hlavními znaky, které jsou s Ostarou spojovány, jsou oheň, Slunce, teplo a světlo. Je to nový start na naší cestě k cíli a snům. 

Nesmíme zapomenout na Bohyni Vesnu, která je Bohyní ženskosti, probouzí Zemi, květiny, rostliny,… – je to Bohyně jara. Slovo “vesna” je slovanské poetické pojmenování jara. Typickou barvou pro Bohyni Vesnu je zelená a žlutozelená barva, vzory připomínající lístky a květy.

Pro naše předky bylo toto období velkým milníkem, kdy oslavovali, že přežili další zimu. V tento den dělali velké oslavy, kdy pekli placky a chleba – věděli totiž, že mohou zpracovat přebytečné zásoby.  V tento den se zapalovaly velké ohně, které symbolizovaly oheň a energii v lidech. Probouzel se právě oheň v lidech, síla, odvaha, teplo a energie. Hlavně tím uctívali životodárné Slunce. 

Velikonoční symboly a jejich význam

Tradičním symbolem Velikonoc, tedy i Vesny, je červené vajíčko. Celkově červená barva je symbolem plodnosti, ženskosti, vášně, energie, menstruace a porodu. Dalším typickým symbolem je pomlázka, kterou si upletli muži a také souvisí s plodností – má totiž představovat “mužskou chloubu”. 😉 Muž vyšlehá ženu a ta mu dá červené vajíčko – rituál plodnosti. Dalším symbolem jsou zajíčci, kteří se rozmnožují rychle a snadno. 

Období, kdy přestáváme snít o našem cíli a začínáme jednat!

Od tohoto období je zvýšená plodnost – nejen u lidí, ale také u zvířat a rostlin. Vše se po zimě, Yule, probouzí a nabírá energii. Tento den je spojován s příslibem něčeho nového, energií, nadějí a chutí něco tvořit. Také se u žen zvyšuje hormon estrogen

Plodnost není jen na fyzické úrovni, ale také na úrovni duchovní.

Právě nyní se můžete zklidnit a uvědomit si, co od života chcete, co si přejete a jak toho docílíte. Otevírají se nové cesty a možnosti – jen si ujasnit, co chcete, zahodit strach a sebrat odvahu k uskutečnění svých plánů. 

Rituály

Úklid oltáře

V tento den můžete uklidit své oltáře, přerovnat si lahvičky s tinktury, esenci, bylinkami, svíčky a další předměty. Můžete je očistit také od přebytečných energií tím, že je rituálně zametete malým košťátkem, které máte pro tyto účely, vykouříte šalvějí a posypete solí. Můžete naplnit misku se solí a tu nechat na pravé straně oltáře. Poté můžete na svých oltářích zažehnout bílou (čistota) a červenou (ženskost, energie, vášeň) svíčku, do kadidelnice můžete dát směs bylin, které podporují ženskost, plodnost nebo energii. 

Velký jarní úklid

Tento den, nebo den předtím, je také vhodný pro velký jarní úklid, kdy odstraníte ze svého života vše nepotřebné – materiální věci, emoce, ukončíte vazby s lidmi, kteří ve Vás vyvolávají strach, nejistotu nebo Vám nějakým způsobem ubližují. Byla by škoda, aby tyto staré “věci” zabíraly místo nově příchozím. 

Otevřete všechny okna dokořán a nechte svůj domov zaplavit čerstvým jarním vzduchem. Provoňte svůj domov tím, že si do aromalampiček nebo ultrazvukového difuzéru nakepete pár kapek voňavého, esenciálního oleje. Kupte si květiny a vyzdobte jimi místnosti – přinesou sebou novou, svěží energii. 

Přání v travičce

Možná si tento kouzelný zvyk pamatujete z dětství. Tak týden před Velikonoci se vysadí pár semínek trávy, do kterých se před tím zašeptalo přání. Až travička vyrostla, ozdobila se malovanými vajíčky, která jsou symbolem plodnosti a celistvosti.

Rovnováha je důležitá a je symbolem také pro Vesnu. Proto můžete v tento den zjistit, jak na tom je Váš domov s rovnováhou.

Zapalte v každé místnosti svého domova 2 černé a 2 bílé svíce, které budou znázorňovat rovnováhu energií a sil jednotlivých místností – tedy spíše oblastí Vašeho života. Kuchyň – rodina, ložnice – partnerské vztahy, obývací pokoj – společenský život, Váš osobní koutek – Vy sami, atd. Podle toho, jakým způsobem shoří a jak rychle, se můžete dozvědět, jaká síla panuje ve Vaší oblasti a jaká zde působí harmonie a rovnováha.

Rituál plodnosti

Pokud toužíte po dítěti, můžete své snažení podpořit i tímto malým rituálkem, kdy ozdobíte vajíčko vlastními symboly, které znázorňují Vaše přání, nebo ho jednoduše na skořápku napište. Vajíčko potom uvaříte a sníte. Tento rituál nemusíte nutně dělat jen tehdy, kdy si přejete otěhotnět, ale můžete ho využít i k osobnímu růstu – na vajíčko nakreslíte nebo popíšete své přání, které si přejete. 

Souznění s přírodou

Běžte se projít do přírody a načerpejte svěží energii jara. Můžete si, s veškerou úctou k přírodě, natrhat kvítí a sledovat nový život.

Doma zasaďte svá semínka květin či zeleniny a naplánujte si výsadbu své čarodějné zahrádky (chystám na toto téma podcast).

Ukliďte okolí svého domova, parku nebo kus lesa od odpadků bezohledných lidí. 

Doporučuji si také přečíst článek Jarní rovnodennost z roku 2019, kde se zaměřuji na historii a pohled na tento svátek v různých kulturách. Zaujmout by Vás třeba také mohl článek z roku 2020 – Jarní rovnodennost. Taky by se Vám mohl líbit článek Vítáme Velikonoce. 🙂 

Přeji Vám krásný svátek jara a užijte si ho dle svých představ! Zhluboka dýchejte a užívejte si novou energii. Opatrujte se.

podpis
5 2 votes
Article Rating

You may also like

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments