Neposuzuj “knihu podle obalu”

Tento článek bude jiný. Bude o zamyšlení, jak vnímáme lidi, které potkáváme, jak dáváme na první dojem a jaký je rozdíl mezi intuicí a lživým „prvním dojmem“, který nám do hlav vštípila dnešní doba.  A řeč bude o tetování a lidech, kteří je mají a kteří ne. Důvodem k tomuto článku je také to, že mi často píšete, že se Vám líbí mé tetování, kolik jich mám a jaký to má význam. Také jsem se (stejně jako většina potetovaných lidí) setkala s reakcemi typu „Jů, můžu si sáhnout?“, „To máš jako na furt?“, „Co to znamená?“, „Proč to děláš?“, a tak dále. Takže pokud chcete, můžete se začíst. Nikoho nechci pochopitelně urážet nebo se dotknout jeho citlivější dušičky – vše je s láskou. Také se na konci článku zapojilo pár úžasných človíčků, kteří mají kérky a podělili se o svůj názor a zkušenosti.

Začala bych tím, že ne každý potetovaný člověk je „gauner“ nebo „lehčí žena“. Já začala s tetováním v době, kdy nebylo až tak moderní a chtěla jsem jen vyjádřit sama sebe. Také neříkám, že každý potetovaný člověk je hodný a správný, ovšem kdo v dnešní době je? Každý máme v sobě dvě stránky – dobrou a špatnou. Jde jen o to, jakou část si vybereme a kterou tzv. krmíme. Nic není černobílé. Ideální je najít střed. Také ruku na srdce, kolik „správňáků“ je v obleku? 😉

Já se setkala se všemi reakcemi. 🙂 Ať už to bylo „Proč si tak zohyzďuješ tělo?“, „Žena by měla být krásná a čistá.“, „Co budeš dělat, až budeš stará?“, „Máš krásné kérky.“, „Ty jo, ty jsou luxusní, mají význam?“. Ale nejlepší byla asi z bývalého zaměstnání, kdy jsem byla první den v práci a jedna má starší kolegyně, která měla 2 roky do důchodu, na mě koukala a pak prohlásila: „Tetování měly jen d***y nebo kriminálníci. Do které kategorie patříš ty?“ To mě pobavilo, ale neměla jsem jí to za zlé. Přece jen její generace na celou věc pohlížela přesně tak, jak sama říkala. Důležité je, zachovat si chladnou hlavu a svou upřímnou odpověď formulovat slušně.

Když jsem nastupovala do své nynější práce, tak jsem se oblékla na pohovor schválně tak, aby šly všechny kérky vidět – abychom měly jasno. Ovšem v dnešní době to už málokdo řeší. Když jsem byla mladší a byla na oddělení v nemocnici, musela jsem mít kérky zalepené. No a vypadalo to hůř, než kdyby šly vidět. Dokonce ani pacienti tomuto nařízení tehdy nerozuměli. Ani já jsem tomu nerozuměla, ovšem bylo to tehdy tak, jak bylo. Dnes se už nepotkávám s žádnou negativní reakcí, spíše s pozitivní. 🙂

Ovšem nikdy neposuzujte člověka jen podle toho, jak ho vidíte. Nikdy nevíte, čím si musel v životě projít a co vše dokázal. Možná byste některé věci zvládli udělat lépe, ale to nikdy nevíte, protože v jeho kůži jste v té dané situaci nebyli. Ovšem odsuzovat lidi jen za to, že mají nebo nemají kérky, je hloupost. V dnešní době, se mi zdá, už pomalu ztěžka potkáte člověka, co nemá ani jednu kérku. Velice se to rozmohlo a nevím, jestli to je dobře nebo špatně. Je to tak, jak je.

Nikdo Vám ovšem Váš názor nemůže vzít.

Zachovejte si svůj osobní názor a ne ten převzatý od systému, ve kterém žijeme. Mějte mysl i srdce otevřené názorům a lidem okolo. Něco jiného je, když Vám člověk nesedl energeticky. To poznáte. V tu chvíli nehraje vzhled žádnou roli, ale cítíte jen jeho energii, charakter a v tu chvíli byste měli zpozornit. Ovšem stále si zachovat slušné chování.

No ale zpět k tetování. Když už si nechám dělat tetování, měl by se člověk zamyslet nad několika věcmi.

5 otázek, nad kterými by se měl člověk zamyslet, než si sedne k tatérovi do křesla

Jestli opravdu chce tetování. Přece jen je pravda, že je na celý život, i když dnes existují metody, kdy Vám tetování odstraní, ale podle mě to je zbytečné. Raději předejděte tomu, že Vás to bude bolet (odstranění prý bolí víc než samotné tetování), vyhodíte spoustu peněz z okna a zanecháte na těle nevzhlednou jizvu.

Jaké tetování a kam. Tetování by mělo vyjadřovat něco o Vás a mělo by se Vám líbit. Já osobně si tetování maluju sama (až na jednu) a pak ho dávám našemu tatérovi. Pokud ale malovat neumíte, na internetu naleznete spoustu krásných nápadů a návrhů. Také se můžete domluvit s tatérem – říct mu, co byste si představovali a on Vám návrh nakreslí sám. Je to o domluvě.

Kde si tetování necháte udělat. Vybírejte si jen tetéry s kvalitním doporučením, kteří mají čisté, sterilní studio a splňují všechny hygienické kritéria. Vyhněte se náhodným tatérům z dovolených – zavání to infekcí a dalšími vleklými problémy.

Dodržujte péči o čerstvé tetování. To je také velice důležité, aby se Vám hezky a rychle zhojilo. Tatér Vám čerstvé tetování sám ošetří, zabalí do fólie, kterou po 2 hodinách nebo po příchodu domů sundáte, tetování omyjete antibakteriálním mýdlem a pak mažete buď Bepanthen mastí nebo nejlépe lékařskou vazelínou. Když se na tetování objeví strupy, tak je v žádném případě neodlupujte, odpadnou samy. Kdybyste je odlupovaly, odstraníte si kousky inkoustu – vybarvení tetování nebude kvalitní a museli byste ho jít dodělat, aby bylo pěkné.

Tetování je droga. Ano, je to tak. Je to jistá forma závislosti. Spousta potetovaných lidí Vám řekne, že si šlo udělat jen jednu kérku, ale nakonec musí mít další. Někomu se líbí malůvky, svobodné vyjádření na svém těle, někdo má prostě uměleckou duši a někomu ta (ne)bolest. Záleží na tom, kdo má jaký práh bolesti.

A teď se dostaneme k tomu, co Vás často zajímalo – mé tetování. Jaké mám a jaký má význam.

S manželem chodíme pořád jen k jednomu tatérovi, kterého máme rádi, jsme s ním spokojení a nikdy jsme neměli zdravotní komplikace.

Mé první tetování má specifický význam, o kterém se zde nechci nějak sáhodlouze rozepisovat. Bylo to pro mě poučení a nese sebou onen důležitý vzkaz dodnes. Připomíná mi, abych nesnižovala svou cenu a nikdy nezapírala sama sebe. Vznikalo postupně v závislosti na dané situaci. Nazvala jsem ji „Nový život“ a přesně takový má význam.

Photo by Odimm (IG: @photoodimm)

Mým dalším tetováním je anděl, kterého mám na pravém boku. Tohle je ona kérka, o které jsem se zmínila, že jsem si ji sama nenavrhla – ovšem obrázek na internetu mě naprosto uchvátil. Na některé lidi působí, že je anděl smutný a pláče, ale tomu tak není. Křídla nemá složené, má je vzpřímené k nebesům a svým postojem ukazuje svou pokoru – tedy stejně, jako já. To, jak působí na ostatní lidi, je na něm kouzelné. Odrazí k lidem pravdu o nich samých v jejich názorech – že si to někdy neuvědomují, je věc druhá. Vznikala u tatéra 4 hodiny v kuse a dalo se vše vydržet – ovšem přiznám, že tetování posledních dvou peříček nahoře na křídlech mi přišla, jako celá věčnost. 😀

Photo by Odimm (IG: @photoodimm)

Jsem pyšná také na tetování, které mám na levém stehně. Sama jsem si ho navrhla, nakreslila a napochodovala do salónu. To se dělalo na několik sezení (mám pocit, že jich bylo 3 nebo 4), které jsem povětšinu ovšem prospala, neboť jsem vždy byla po noční. Jednotlivé prvky vypovídají něco o mně: Růže – mou nejoblíbenější květinou je kopretina (to je zřejmě překvapením), nicméně růže je hned za ní. Chtěla jsem, aby kérka vypadala elegantně a kopretinka se mi tam prostě nehodila – proto růže. Krajková mašlička a perly – líbí se mi, je elegantní, ženská a hodí se do celé kompozice. Klíček – znázorňuje klíč od mé duše a srdce. I když jsem přátelský člověk, k sobě si pustím jen vybranou hrstku lidí, protože jsem se v minulosti několikrát dost spálila. Nicméně jakmile si někoho k sobě pustím, jsem zde pro něj a má mou 100% důvěru. Hodinky – tento styl hodinek se mi velice líbí, a když se podíváte pozorněji na ciferník, uvidíte, že ukazují čas (čas mého narození) a je zde také symbol nekonečna, protože věřím v reinkarnace. Důvod, proč se tyto dva body v hodinkách překrývají je ten, že jsem usnula a tatérka, která pracovala na tomto tetování (a pracuje pod našim tatérem) to prostě popletla. I to se může stát.

Photo by Odimm (IG: @photoodimm)

Další kérkou, která sebou nese mnoho, je opět nakreslená mnou a navržená společně s manželem. Máme totiž stejné, na stejném místě – jen já na levé ruce a on na pravé (má to svůj důvod). Je to souhrn run posilující milostnou lásku (manžel je Wiccan) a nad ní je andělským písmem jméno toho druhého.

Photo by Odimm (@pohotoodimm)

S mou nejlepší kamarádkou jsme chtěly společnou kérku a inspirace na ni mi přišla na noční směně. Vzala jsem blok a propisku a začala kreslit. Vznikly z toho dvě ženy, které jsou duší stále děvčátky, sedí na půlměsíci a dívají se do dálky, kde na ně čeká nespočet možností. Každou z nás charakterizuje jedna dívka – s rozpuštěnými vlasy jsem já a s drdolkem má kamarádka (je to pro nás typické.

Photo by Odimm (@photoodimm)

Potom mé tělo zdobí pár menších kérek. Srdíčko na levém kotníku znázorňuje lásku, srdíčko na levém prsteníčku zvýrazňuje důležitost zásnubního a snubního prstenu, archanděl Gabriel na pravém prostředníčku je můj věčný přítel, který rozdává lásku, pomáhá v láskyplné komunikaci i konání.

Do budoucna mám v plánu ještě pár kérek, které si pochopitelně budu chtít sama nakreslit a navrhnout. Nicméně vím, že u jedné hodně velké to nebude úplně v mých silách – ovšem to se ještě uvidí. 😉

Nyní se s Vámi podělím o vzkazy, názory a zkušenosti jiných potetovaných lidí, aby se zde objevily i názory od druhých. Tito lidé byli dotázáni, co by sdělili lidem, kteří nemají kérky nebo nad kérkou uvažují. Také jim byla položena otázka na tělo: proč mají kérky oni. Každý se k tomu postavil po svém a zde jsou jejich odpovědi. Měli také na výběr, zda chtějí být u svého názoru zveřejněni (jméno), nebo ne (anonym). Vše podle pravidel GDPR. 🙂

Oldřich Mach: „Pro tetování jsem se rozhodl proto, že se mi líbí, chtěl jsem vyjádřit kus sebe a odlišit se od ostatních. S tetováním jsem taky začal v období, kdy nebylo tak moc rozsáhlé mezi lidmi. Co bych vzkázal lidem, kteří tetování nemají? Je každého věc, jestli do toho jde nebo ne a nikdo by neměl ostatní soudit, protože na to nemají právo. Lidem, kteří nad kérkou přemýšlí, bych doporučil, aby si vybrali něco, co se jim opravdu líbí, co vyjadřuje kus nich samých a ne něco, co zrovna frčí a je moderní.“

Anonym: „Mé kérky pro mě mají význam i nemají. Mám takové, kterými jsem chtěla zvěčnit památku, vzpomínku, nebo pro mě něco důležitého. A potom mám ty, co nemají význam, ale mně se prostě líbí. A je to prostě sexy. 😉 Ale jak to bývá všude: „100 lidí, 100 chutí.“

Veronika Chudobová: „Tetování jsem chtěla už od 18 let, ale stále jsem nevěděla jaké. Témat byla spousta a já se rozmýšlela – kruci budu to mít celý život. Teď se mi líbí tohle, ale bude se mi to líbit stále?  Sama jsem nevěděla, kam patřím a hledala jsem se. Zase nejsem zastánce mít to jen jako módní doplněk. Postupně, jak jsem stárla, jsem našla k sobě cestu a začala jsem vědět, kdo jsem a kam patřím. Věděla jsem, že můj život byl, je a vždy bude spjatý s kočkou a psem, a proto jsem jako svou prvotinku zvolila psí a kočičí tlapičky, aby to vypadalo, jako by si tlapku namočili v černé barvě a otiskly se mi na levé zápěstí – a tak to i vypadá. Miluji ho, dávám mu občas pusu a hladím – je to srdcovka a nikdy litovat nebudu. Za měsíc jsem šla na další – šla jsem k tatérce a řekla jí, kdo jsem, jaká jsem, co vyzařuje můj život a že chci mít na ruce (pro změnu na pravé, mezi loketní jamkou a zápěstím) slunce s měsícem, protože žiju a miluji podle jich dvou. Tatérka mi udělala návrh pro mě. Opět velká euforie, radost a nadšení, protože vystihla přesně moji osobu, moji povahu, můj životní styl. No a poslední tu máme tetování přes záda – 14. 8. 2016 se mi zdál intenzivně jeden sen, kdy jsem měla tetování křídel na zádech, a protože jsem sama napojená na jiné bytosti, bylo to postupně pro mě takové znamení, že je potřeba propojit se více. Takže za cca 5 měsíců jsem navštívila opět svou tatérku. Řekla jí, co chci, co to má za význam a ať mi něco navrhne. Cítím se svobodně a mám pocit, že můžu letět, kam chci. Myslím, že jsem zvolila super tatérku, co byla nacítěná a nehtěla mi natetovat něco, co už někdo má a volila originál.
No a takhle si myslím, že by to mělo být. Pokud se někdo rozhodne jít tetovat, musí to k němu sednout a musí to být on, ten obrázek musí sednout na tělo, místo a k člověku.

Foto od Verči

Anonym: „No, když to trochu přeženu, tak radši hnusnou kérku, která něco znamená, než fakt luxusní, ale neznamená pro toho nositele nic, nebo ho nijak necharakterizuje. Nicméně na tohle máme stejný názor, Sábo. 😉 Lidé by se měli od předsudků oprostit –  tetování je tu od věky-věků, a někoho podle toho soudit je strašně povrchní.“

Janča: „Chtěla jsem si nechat udělat kérky – má to pro mě význam. Mám vytetované data narození a jména mé rodiny a na zádech mám kérku, která zobrazuje můj život. Lidem bych vzkázala, že tetování nebolí – ano, je to bolestivé, ale dá se to vydržet. Jako máma dvou dětí můžu říct, že porod je horší. Mám v plánu další tetování.“

Děkuji Všem, kteří se zúčastnili mé miniakce k článku. 🙂

Doufám, že se Vám článek líbil a že splnil svůj účel. 🙂 A jak to máte s tetováním Vy? Máte/nemáte tetování? Jaký máte názor na celou věc? Přemýšlíte nad tetováním? Budu moc ráda, když mi napíšete do komentářů pod článkem. 🙂

S Láskou Vaše Sába

XoXo

Úvodní fotografie také od Odimm (@photoodimm)

You may also like

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na