Máj, Lásky čas (1. května)

Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.

(K. H. Mácha – Máj)

První máj je tradiční český svátek zamilovaných, který se slaví každoročně 1. května. Svátek má původ v české tradici, avšak tento svátek má své kořeny v Keltské kultuře, kde se slaví svátek Beltain a germánské kultuře, kde se slaví jako Valpružin svátek. Tyto svátky oslavovaly první květnovou noc a den, jako čas plodnosti a příchod jara.

My s manželem slavíme jen 1. května, jako svátek zamilovaných. Nemáme rádi převzaté svátky, jako je Valentýn nebo Halloween.

Dle původního znění musí být každá žena v tento den políbena pod rozkvetlou třešní, aby následující rok neuschla. Jiná pověra říká, že žena bude mít díky polibku krásu po celý další rok. Samotný polibek byl dříve považován za velmi intimní projev, a proto mohla být žena políbena pouze od svého milého. Polibek dříve automaticky slíbil svatbu.

Se svátkem souvisí také zvyk stavění Májek, tedy osekaných stromů vyzdobených pentlemi a věnci. Kořeny má tento zvyk v Anglii. Obdobné rituály jsou součástí Beltain, keltského svátku, který se v Irsku a Skotsku slaví dodnes. Mladík vystavěl pod okny své milé tuto májku, a pokud měla i jiného nápadníka, měl onen nápadník za úkol májku zničit a vyměnit za svou vlastní.

Staví se také májky společné na návsích a náměstích, které jsou opravdu velké. Dle tradice se májky mezi vesnicemi kradou. Májku je možné ukrást pouze v noci z 1. na 2. května, a pokud je některá z vesnic o májku okradena, znamená to pro ni velkou potupu.

I dnes můžeme vidět v mnoha vesnicích a městech postavenou Májku a někdo dokonce stále staví májku před okna své milé. Nicméně s tradicí políbení pod rozkvetlou třešní se hodně polevilo. Buď muži již na tento zvyk zanevřeli, protože se se svou milou líbají dnes a denně, nebo se páry líbají pod jakýmkoliv rozkvetlým stromem.

Foto z naší svatby od FotoQueen

A co vy? Jak strávíte májový den s partnerem? Půjdete se líbat pod rozkvetlou třešeň či strom nebo budete stavět Májku?
My se s manželem půjdeme určitě podívat po nějaké rozkvetlé třešni.
Pro mě je ještě tento den významný tím, že se v tento den před 9 lety narodil můj milovaný maltézský psík Matýsek.

Užijte si tento i další společně strávené dny s láskou a radostí v srdcích.

S Láskou Vaše Sába

XoXo

0 0 vote
Article Rating

You may also like

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments