Jarní rovnodennost

Je to okamžik, kdy Slunce vstupuje do znamení Berana a začíná jaro. Je to svátek zaslíbení Země a Slunce, kdy jsou jejich síly vyrovnány, tedy den a noc trvají 12 hodin.
Jarní rovnodennost nastane 20. 3. 2019 ve 22:59 hodin.

Společně se podíváme, co znamená jarní rovnodennost v jiných kulturách.

Pohanští lidé žili a žijí v sepětí s přírodou a samozřejmě velice dobře znali její zákonitosti. V době jarní rovnodennosti probíhaly různé slavnosti, například slavili návrat života na Zemi. Lidé dodnes barví vyfouknutá vajíčka, malují na ně magické symboly a protahují je ceremoniálním ohněm. Potom je věší, jako symbol plodnosti ve svých domovech nad postele a také ve stájích.

Některé kultury v jižní Evropě uznávaly jarní rovnodennost, jako počátek Nového roku. Což je do jisté míry pravda. Do této doby se totiž ještě řeší a dotahují různé věci, vztahy a rozhodnutí do finálního konce. Co se do této doby nevyřeší, zůstává nevyřešeno a táhne se to dál, ale dopady a podmínky se změní a může dokonce nastat i to, že se některé nové věci, které k Vám měli přijít, zdrží nebo úplně zastaví.

V Keltské kultuře je 20. Březen jeden z nejdůležitějších dní keltského kalendáře. Jarní rovnodennost se také nazývá Alban eilir či Ostara. Rovnodennost je čas plození, kdy narůstající světlo přemáhá tmu. Ostara je slavností příchodu jara a je zasvěcena bohu polních prací Thórovi. V domě se zavěšuje věnec s kraslicemi, žlutými květy, stuhy v pastelových barvách a magickým znakem – kruh se dvěma pučícími rohy, které znázorňují semeno rašící v zemi.

U Germánů byla Ostara bohyní jara. Jméno bohyně Ostara začíná runou Os, která je považována za runu plodnosti v oblasti duchovní i tělesné.

V kultuře Židů byly Velikonoce (Easter) původně jarní oslavou plodnosti již od pradávna. Festival neměl s Ježíšem Kristem vůbec nic společného. Název Easter je chaldejského původu, vyjadřuje uctívání Královny nebes, pro kterou mají různé kultury různá jména.

Pro Indiány patří Slunovrat a Rovnodennost k významným příležitostem, při kterých pořádají obřady Swetlodže neboli potní chýše. Tyto obřady slouží nejen k očistě těla, ale hlavně k očistě duše. Mají zahnat zlé duchy a přivolat na pomoc bytosti dobré.

Katolická církev slaví 25. března svátek Zvěstování Panny Marie. Udává se, že si církev chytře přivlastnila a přizpůsobila Pohanské oslavy rovnodennosti, tedy příchod jara.

Užijte si s radostí v srdci příchod jara a oteplení!! 

S Láskou Vaše Sába

XoXo

Photo by Oldřich Mach (odimm@email.cz)

You may also like

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na