Čas tajemna

Přeji Vám krásný podzimní den! Nadešel nám čas dušiček, uctívání památky zesnulých, ale zároveň je hranice mezi světem živých a mrtvých velice tenká. Rozhodla jsem se Vám napsat pár zajímavých pověr a nějaké tipy na to, jak se uchránit před duchy nebo jak uctít jejich památku

O historii dušiček jsem se rozepsala v článku ze dne 1.11.2018, takže se nebudu opakovat a místo toho Vám zde vložím odkaz na článek. Takže pokud se chcete mrknout, klikněte ZDE. 🙂

No, a teď se spolu tedy vrhneme na různé a zajímavé POVĚRY.

  1. Rozbité zrcadlo přináší 7 let neštěstí 

Už dříve si lidé zrcadla spojovali s různými magickými silami, které jejich majitelům mohli za určitých okolností přinést užitek, ale také neštěstí. 

Věděli jste, že někteří lidé, kteří se tomuto věnují a jsou obdařeni schopnostmi, můžou zrcadla používat, jako takové okno, aby se k Vám dostali a sledovali Vás? Nicméně se neděste, toto tvrzení není úplně podložené a je podle mě dost malá pravděpodobnost, že by tak někdo činil. 

Zrcadla by měla mít schopnost ukládat si pozitivní i negativní energii, která vychází z lidí, kteří se do něj podívali. Zrcadla, která byla přítomna u dramatických situací či smrti, by se neměla dál věšet na zdi ani používat. Místo toho by se měla zničit. Proto se radí, aby se lidé zrcadlům ve starožitnostech vyhnuli nebo aby se dostatečně informovali o jejich pravdivé historii. Nicméně se radí, že s každým zrcadlem by se mělo zacházet vždy s obezřetností, protože i toto může přinést do našeho domova negativní energii či nemoc.

Například byste neměli používat zrcadlo, kde si nevidíte celý obličej, protože by mohlo přinést zdravotní problémy. 

Photo by @photoodimm

Když je doma někdo vážně nemocný, může zrcadlo až prasknout. A když už hovoříme o prasklých zrcadlech, do těch byste se také dívat neměli, protože tím riskujete ztrátu své životní energie nebo Vám přinese neštěstí

Co dělat, když se zrcadlo rozbije? 

I když mnoho lidí na staré pověry nevěří, tak při rozbití zrcadla se zarazí téměř každý. Existuje ovšem pár rad, co při takové situaci dělat. 

Při zametání střepů z rozbitého zrcadla je velmi důležité, aby se v nich neodrážela Vaše tvář. Zároveň byste na střepy měli nalít trochu vody a střepy by se neměly sbírat holýma rukama, ale v rukavicích. Všechny střepy by se pak měly dát do neprůhledného plátna, zavázat a hodit do potoka či řeky. Tímto způsobem byste měli zajistit, že voda s sebou odnese všechno neštěstí, které by jinak zůstalo u Vás doma. Také by se nikomu nemělo říkat, že se Vám rozbilo zrcadlo

Při prasklém zrcadle se radí, abyste jej co nejdříve vyměnili – ať za nové nebo jen vyjmuli z rámu. Pokud by ovšem toto řešení mělo být za dlouho, doporučuje se zrcadlo aspoň zakrýt neprůhlednou látkou a nepoužívat ho

Také se udává, že zrcadlo může zachytit duši člověka, který se v něm prohlíží a uvěznit ji. Také do sebe rády zachytávají duše zemřelých. Proto se v době úmrtí člověka zakrývala všechna zrcadla a odkrývala se až po pohřbu. 

Podle ještě starších pověr je možné pomocí zrcadla odhalit upíra nebo člověka chyceného v jeho sítích, protože nemají svoji duši a tak ani odraz.

Já osobně zrcadla moc ráda nemám. Doma mám jen tři, která používám jen na nezbytné věci a nezbytně dlouhou dobu. Důvod, proč je nemám ráda není ani tolik o pověrčivosti, jako o tom, že jsem je nikdy nevyhledávala a odjakživa z nich nemám dobrý pocit. 

2. Černá kočka nosí smůlu

Ve 14. století bylo spojení mezi černými kočkami a ďáblem tak silné, že lidé věřili, že kočky způsobují pandemii černé smrti, takže moru. Tehdy se černé kočky hromadně vybíjeli. 

Uplynuly dvě století, kdy začala vrcholit hysterie kvůli čarodějnictví, kdy si lidé spojili černé kočky s čarodějnicemi. Tato představa se rozšířila z Evropy do Ameriky, kde sehrála velkou roli během čarodějnických procesů v Salemu.

V dnešní době, když někteří lidé potkají černou kočku, která jim přešla přes cestu, jdou raději úplně jinou cestou, protože se říká, že Vám přinese smůlu. Když ale jde černá kočka Vaším směrem, říká se, že Vám naopak štěstí nese

3. Projít pod žebříkem nosí smůlu

Tato pověra stojí na základě významu čísla 3 v křesťanství, kde zastupuje Svatou trojici – Otec, Syn a Duch svatý. Když je tedy žebřík opřený o zeď, pak společně se stěnou a zemí tvoří trojúhelník – tedy tři strany. Projít pod takto postaveným žebříkem může být vnímáno jako porušení trojice, tedy rouhání

4. Nešťastná třináctka

Za tuto pověru může jednak Jidáš Iškariotský, který zradil Ježíše Krista a byl 13. hostem během novozákonní Poslední večeře, a jednak lstivý bůh ze severské mytologie Loki. Ten uvrhl svět do chaosu, když jako 13. host přijel na božskou večerní oslavu. Tehdy trikem přiměl jiného z hostů, aby boha dobra a míru zastřelil šípem. 

Za vznikem této pověry může také stát situace, kdy došlo k uvěznění a následné upálení stovek členů templářského řádu – stalo se tak v pátek 13. října 1307

Některé hotely dokonce nemají číslo tohoto pokoje a letadla se tomuto číslu také vyhýbají.

5. Zaklepat na dřevo

Staří keltové věřili, že ve stromech přebývají dobrotiví duchové, a když na kmen stromu poklepeme, duchy probudíme a zavoláme si je na pomoc a pro štěstí.

6. Pavouci nosí štěstí 

Podle pověry přináší štěstí hlavně pavouk křižák. Podle lidové legendy, když byl Kristus ukřižován, se pavouci křižáci snažili utkat pavučiny na jeho krvácejících ránách, aby mu zastavili krvácení. Proto prý nosí na zádech kříž a pavučiny a pavouci mají nosit štěstí. 

Já osobně tedy pavouky ráda nemám a mám z nich hrůzu. Takže pro mě je největším štěstím, když je nevidím. 🙂

7. Kýchání a následné přání

Lidé dříve věřili, že při kýchání duše na okamžik opouští tělo a srdce na chvilku umírá aby v následující moment vstalo z mrtvých. Aby se duše vrátila, říká se ,,na zdraví“. Tento zvyk pochází z šestého století, kdy řádila morová nákaza. Papež Řehoř I. Veliký byl prvním, kdo tato slova použil. Jednalo se o převzaté Římské rčení ,,Absit omen!“.

Kýchání také mohlo znamenat, že se o nás bohové zajímají a chystají nějaké překvapení. Slovní spojení ,,na zdraví!“, se mělo postarat o to, aby překvapení bylo pozitivní

V Indii a Persii se věřilo, že kýcháním ze sebe kýchající vyhání démony.

8. Padá hvězda, něco si přej

Podle matematika a astrologa Ptolemaia, když chtěli bohové sledovat lidstvo na zemi, museli otevřít prostor dělící pozemské nebe od božské sféry. V takovou chvíli mohly padající hvězdy proniknout přes tuto dělící bariéru k nám. Takže podle Ptolemaia, když padá hvězda, bohové se na nás dívají a my si můžeme něco přát, protože v tuto chvíli nás bohové nejvíce slyší.

9. Podkova pro štěstí

Už za dob starých Keltů plnila koňská podkova šťastnou roli. Věřili v magickou sílu železa, které odhání zlé duchy a nad vchody do svých domů si věšeli staré podkovy. O symbolice podkov jsou také přesvědčeni staří Řekové a Římané. 

A jako symbol štěstí se šíří do řady dalších kultur – od Indie až po americký kontinent. Ve středověku nebyla ani arabskému světu magická síla železa neznámá. 

Důvodem, proč má podkova chránit a přinášet štěstí, není jen její materiál, ale také tvar. Staří Číňané dělali hroby ve tvaru podkov, protože věřili, že zajistí věčný klid a štěstí zemřelým.

Nejčastějším místem, kde se podkova vyskytovala nebo ještě dnes vyskytuje, je nad vchodovými dveřmi do domu. Zajistí tak svým obyvatelům štěstí a také ochranu od zlých duchů a čarodějek. Ovšem aby správně fungovala, je zapotřebí dodržet její správné umístění. Je zapotřebí ji upevnit do středu nad dveřmi a tak, aby oba konce podkovy směřovaly nahoru (podkova tedy vytvořila písmeno “U”). 

S podkovami se setkávám také, ale často ji mají pověšenou špatně a naopak. Pochopitelně tak neplní svou funkci, kterou od ní majitel očekává. 

10. Otevřené okno při úmrtí

Toto je tradice, která se praktikuje dodnes. Nejčastěji se s ní setkáte ve zdravotnictví a sociálních službách, kde je úmrtí více běžné. Okna se otevírají proto, aby duše mohla svobodně odejít a opustit tělo neboštíka. Pochopitelně se zároveň zakrývají všechna zrcadla, jak jsem se zmínila výše.

Photo by @photoodimm

Když máme nyní ty dušičky, můžete se také podívat na článek “Proč jsou duše zemřelých svázané na zemi”. Odkaz přikládám ZDE.

Co se týče rituálů, ochran a jak se vypořádat s nezvanými duchy či duchy seklými na zemi, odkážu Vás na celou sekci “Rituály”, kterou naleznete v hlavním Menu na tomto blogu. 🙂 V mnoha případech bych se opakovala a tento článek by byl neskutečně dlouhý. 🙂 

Přeji Vám, abyste tyto dny prožili v lásce, krásných vzpomínkách na své milované, kteří jsou již “doma” a nezapomeňte, že rozloučit se či zavzpomínat můžete i doma při bílé svíčce. Ale nezapomeňte se vždy od myšlenek na osobu, na kterou vzpomínáte, rozloučit. Stačí obyčejně slovně či myšlenkách, například “Přeji Ti, aby jsi se měl jen a jen dobře. Sbohem.” a uhasit svíčku (nesfoukávat!). I něco tak obyčejného stačí, abyste si myšlenkami duši zesnulého nepřivolali a potom ho neúmyslně neudržovali v této naší sféře, kde být již nechce. 

S Láskou Vaše Sába

XoXo

Photo by Oldřich Mach (IG: @photoodimm)

You may also like

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na