7 pilířů zdravého partnerského vztahu


Bohužel celkem často se setkávám s lidmi, kteří mají problémy ve vztahu a většina řeší problémy útěkem. To je škoda. První si musíme uvědomit, že žádný vztah není ideální, myšleno naprosto bez chybiček. Jsme lidé, děláme chyby – vždy ale záleží na tom, jak se k té chybě postavíme a jak ji vyřešíme. Uvedu Vám 7 důležitých věcí k tomu, aby vztah fungoval. 

1. Chyba je vždy na obou stranách

Můžete nesouhlasit, ale než to uděláte, zamyslete se nad Vašimi vztahy nebo na vztahy kolem Vás. Když jeden udělá něco, co ublíží druhému, nebo se ke svému protějšku chová tak, jak si protějšek nepřeje, je chyba na obou stranách. Jednak si to jeden nechá líbit nebo mu k tomu dal důvod, a jednak to ten druhý neměl takto řešit. Je důležité se na věc a situaci podívat i z pohledu toho druhého a zeptat se, ať už sami sebe nebo přímo partnera, co ho k takovému jednání vedlo či vede.

Uvedu Vám příklad, který je úsměvný, ale jak jsem zjistila od spoustu vztahů, je nejčastějším důvodem k rozepři.

Příklad: Muž Vám nepomáhá v domácnosti a Vás to mrzí/štve. Následně si stěžujete přátelům, rodině, hádáte se a tak celkově se vše na sebe jen navaluje. 

Mužům to není tak blízké, jak ženám (pochopitelně to tak ale není u každého!), proto je důležité o to svého partnera/partnerku požádat a říct, s čím konkrétně potřebujete pomoc. Chyba jednoho – nenapadne ho pomoci. Chyba druhého – buď si o pomoc vůbec neřekne nebo to řekne nepříjemným způsobem, který odstartuje hádku.

2. Důvěra 

Důvěra je ve vztahu nejdůležitější. Jakmile ji narušíme, je těžké ji získat zpátky. Bez důvěry nemůžete nikam v klidu jet bez své drahé polovičky, protože se stresuje, píše nepříjemné zprávy a má podezření, byť je neoprávněné. Dokonce i běžný den v práci může být problém. Takže je důležité důvěřovat a důvěru nenarušit. Když si tak představíte hrníček, který ale rozbijete, můžete jej slepit dohromady, ale vždy zůstanou rýhy a nějaké dírečky. Můžete odpustit, ale stejně nezapomenete a nějaký červík zůstane – a hlodá a hlodá. Potom stačí hádka, vytáhnou se staré rány a většinou to stejně skončí koncem. Takže důvěřujte a nerozbíjejte důvěru.

3. Komunikace

Zdá se to být jednoduché, ale pro některé je to tvrdý oříšek. Také v dnešní době, kdy spousta lidí spolu komunikuje přes nejrůznější sociální sítě. Ale ani nejlepší smajlík nevystihne tón hlasu nebo pohled očí. Proto doporučuji vše důležité říkat osobně. Nebojte se ve vztahu říct, co cítíte, co Vás trápí, svěřit se partnerovi, pochopit partnera a nabídnout mu ramínko k vyplakání se. Vždyť přece komu více byste měli důvěřovat a naprosto se otevřít, než právě své lásce

Také je důležité být ve vztahu upřímný, takže se nebojte partnerovi říct, co Vás štve, mrzí, co chcete. Mluvte přímo k věci, ne v hádankách, a volte laskavý přístup i tón. Můžete si také vytvořit příjemnou atmosféru – svíčky, víno, čaj, pivo, pusťte si příjemnou tichou hudbu, jakoukoliv atmosféru jen budete chtít.

4. Tolerance/kompromisy

Partner/ka je s námi dobrovolně, je to samostatná žijící bytost a my nemáme jakékoliv právo si je přivlastňovat! To si musíme všichni uvědomit. Když bude chtít Váš protějšek jít na pivo s kluky, nebo si Vaše přítelkyně bude chtít udělat s kamarádkami dámskou jízdu, měli byste ji/ho nechat a důvěřovat. Vždyť člověk si pak může udělat večer sám pro sebe nebo se sejít s jinými svými přáteli. Když se názorově s partnerem nesejdete, najděte řešení, které bude vyhovovat Vám oběma. 

5. Společné zážitky

Ty náš vztah obohacují a zocelují. Ať už se jedná o společné zážitky příjemné, například z dovolené, nebo nepříjemné, například řešení vážného problému, vždy nás to spojí. Pochopitelně některé problémy můžou ukázat pravdu o vztahu, ve kterém již nemá cenu setrvávat. Ale ať se stane cokoliv, vždy to tak má být, i když nám to třeba v tu chvíli tak nepřipadá. Snažte se, aby Váš vztah nezajel do rutiny, tedy práce, domů, televize, spát, popřípadě nakoupit a celý kolotoč pořád dokola. To Váš vztah bude pomalu zabíjet. O vztah je potřeba pečovat s láskou, rozvíjet jej a pracovat na něm by měli vždy oba partneři, protože jak se snaží jen jeden, nebude to mít cenu. Snažte se třeba aspoň jednou za den jíst společně, zajděte si na procházku, vypijte společně kafe, povídejte si, cokoliv. 🙂

6. Sex

Není to jen fyzická potřeba, je to také duchovní propojení. Zde je hodně důležité souznít s partnerem. Někdo se rád miluje častěji, jiný méně častěji. Tady je důležitá komunikace a tolerance. Nebojte se o tomto tématu se svou láskou mluvit a říct si vše, co se vám líbí, co Vás láká a co Vás naopak děsí či znechucuje. 

Péče o své tělo je důležité, ale vždy to dělejte hlavně kvůli sobě, protože Vy sami se sebou jste neustále a k tomu, abyste byli přitažliví a šťastní, se musíte Vy sami cítit dobře. Nicméně Vaše podstata vychází zevnitř Vás.

7. Smích

Nezapomínejte se na sebe usmívat více než mračit, nestyďte se navzájem rozesmívat a vyčarovat úsměv na tváři milované osoby. Je to koření vztahu.

Snad se Vám článek líbil a byl Vám přínosem. 🙂 Ještě bych připomněla, že je důležité skutečně druhého milovat. Nebuďte nikdy ve vztahu ze strachu či ze soucitu. Trápíte se jednak Vy sami, a jednak to z Vás vycítí i ten druhý, a nakonec Vaše snaha neublížit se promění v nejostřejší nůž v srdci druhého. Takže do vztahu jen s láskou! 🙂

Také nezapomeňte, že partnerský život není jen růžová zahrada a slunné dny, ale občas se zatáhnou i mračna, ale vždy záleží na tom, jak se s partnerem semknete a jak daný problém vyřešíte. 

Přeji Vám, aby se Vám ve vztahu jen dařilo a vše spolu zvládli. Těm, kteří hledají svou lásku přeji, aby ji našli co nejdříve a byli šťastní.

Pokud budete chtít, můžete se podívat také na článek Andělé lásky nebo se podívejte na rituál k Přivábení lásky a milého. 🙂

S Láskou Vaše Sába

XoXo

You may also like

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na