Yule – zimní slunovrat

Přeji Vám Světýlka krásný 21. prosinec a zároveň krásný první den slavnosti Yule, zimního slunovratu. Dnes si povíme něco o tomto období, prozradíme si, která Bohyně vládne tomuto období, kousek historie a které tradice a rituály se k tomuto krásnému období vážou.

Yule – znovuzrození, obnova, požehnání.

Yule, svátek zimního slunovratu či chcete-li pohanské Vánoce, nebo je někteří z Vás znají pod jmény Saturnálie, Velká noc nebo Divoká honba.

Zimní slunovrat nastává uprostřed největší tmy, a i když je to období zimy a tmy, je to jeden z nejradostnějších pohanských svátků, protože se astronomicky navrací Slunce. Od tohoto období můžeme pozorovat postupné přibývání světla, které se stává velkým tématem v příštím svátku, Hromnice. Slaví se od 21. do 23. prosince.

Základní informace

Božstva: Sluneční bohové, Božské dítě, Bohyně Danu, Bohyně Meluzína

Symboly: strom, ozdobené vánoční polínko (tzv. slunovratové poleno) a krb, koleda, adventní věnec, svíce, hvězda, jmelí

Posvátné barvy: bílá, červená, zelená, zlatá, purpurová, stříbrná

Jídlo: koláčky, vepřové maso, ovesné placky, linecké těsto, ořechy, svařené nápoje

Vykuřovadla: purpura, cedr, skořice, šalvěj, kadidlo

Minerály: heliotrop, rubín, smaragd

Kapka z historie

Vikingové pořádali velké hostiny doprovázené zábavou, hudbou, jídlem, pitím a nesměly pochopitelně chybět ani slavnostní obětiny. Od Vikingů nám zůstala tradice zdobení Stromu života, který byl ústředním bodem severských mýtů, dále pak pálení speciálního polínka v krbu a koledování. Na severu žehnali zejména ovocným stromům, aby v novém roce hojně plodily. Druidové obětovali bílého býka a sbírali jmelí.

Jelikož nemohli naši předkové v tomto období válčit ani se věnovat zemědělství, bylo toto období časem odpočinku a zábavy. Yule, doslova „kolo“, je časem rodinného krbu, vyprávění příběhů, odpočinku, přehodnocování a rozloučení se se straým. Neodmyslitelně k tomuto svátku patří darování dárků, oslavy, věštění, kouzla a hovoření s duchy.

Tradice a rituály

Symbolicky pohřběte vše, co se událo a co si sebou již nechcete nést. Můžete to dát do krabice, zakopat či spálit.

Zapalte svíce za zapomenuté zesnulé z Vašeho okolí a za své předky – jmenovitě za každého.

Ozdobte si oltář do Vánočních barev, kterými jsou zelená, červená, zlatá a purpurová. Na oltáři by nemělo chybět stále zelené jmelí a symbol slunce, který může představovat zlatá svíce nebo hvězda. Kdybyste chtěli tradiční pohanský symbol slunce, jsou to svastika a triskel.

Udělejte velký Vánoční úklid a zbavte se všeho, co vás zahlcuje, dusí, co vám již neslouží. Pošlete to dál lidem, kterým věci pomohou nebo krámy spalte. Uzavřete staré kolo roku a vytvořte místo pro nové.

Konejte dobré skutky. Toto by se mělo dít celoročně, ale zaměřte se aspoň v tomto období na to, abyste pro druhé vykonali nějakou dobrou věc – pomoc ve formě finanční, duchovní či fyzické. Můžete například navštívit někoho opuštěného, kdo již nemá rodinu, v domově pro seniory nebo můžete darovat dar lidem v tísni.

i pečení cukroví zařaďte mezi formičky také ty ve tvaru hvězdy, slunce nebo měsíce.

U stolu nechte prázdné místo pro ty, kteří Vás v tomto roce opustili.

Slunovratové poleno

Jedná se o starý pohanský zvyk s dubovým či borovým polenem, které muselo pocházet z vašeho vlastního pozemku nebo získané darem. Nesmí být ukradené nebo koupené. Toto poleno se ozdobí pentlemi v barvě červené, zelené, zlaté, purpurové, větvičkami z cesmínu, břečťanu, jmelí, borovými větvičkami či šiškami. Můžete ho ozdobit také symboly Boha a Bohyně. V dalším kroku se poleno polilo pivem či vínem a zapálilo se jako první poleno, které zapaluje ohně zimního slunovratu. Popel z tohoto polena se poté zahrabává do půdy, přidává v malé míře zvířatům do pití, ale hlavně se uschovává v domě, aby byl ochráněn a požehnán Sluncem.

Pálení ohňů

Ohně provází všechny pohanské svátky a tradice. Je to symbol znovuzrození, Slunce, tepla a světla. Je očišťujícím prvkem, protože do sebe vztahuje veškeré negativní, zlé, všechno, co nám již neslouží a škodí a spaluje to. V domovech se otevírají okna i dveře, pálí se oheň v krbu se Slunovratovým polenem, a pokud si nemůžete dovolit krb či ohniště, doporučuje se zapálit co nejvíce svící u sebe doma. Dbejte ovšem stále na bezpečnost!  Od 21. prosince Slunce i světlo nabírá zpět svou sílu a je to příslib, že tmavé období zimy jednou skončí a přijde opět teplo, světlo, hojnost a nový život.

Existuje jedna stará, ale za to krásná tradice, kterou si můžete vyzkoušet. Budete potřebovat krb či ohniště, Slunovratové poleno a větvičku cesmínu. Když vhodíte tuto větvičku do ohně, kde hoří Slunovratové poleno, pak všechny Vaše problémy a bolesti, které jste si na sebe navalili během roku, zmizí pryč.

Oltář

Pokud vlastníte oltář, ozdobte jej stálezelenými rostlinami (jmelí, jehličnany, šiškami, jalovcem, vánoční hvězdou), svícemi ve žluté, červené nebo bílé barvě a zahalte jej do Vánoční atmosféry.

Stálozelené rostliny jsou elementem, který symbolizuje ochranu a prosperitu, znovuzrození a nekonečný koloběh života.

Cesmína se věší kamkoliv v domově, protože nosí štěstí a bezpečí celé rodině. Můžete také vyrobit cesmínovou vodu, jejíž výroba je jednoduchá: listy nechejte luhovat na měsíčním světle přes úplňkovou noc v čisté, pramenité vodě.

Břečťan je symbolem koloběhu života, smrti a následného znovuzrození. Dokáže pomoci s uzdravováním, ochranou a dokáže také svázat milence silnou láskou.

Jmelí je spojeno s láskou, plodností, blahobytem, mírem a prosperitou. Je také vhodnou ingrediencí při rituálech na lásku nebo rodinnou svornost. Jmelí je zasvěcené bohyni Freye a uzavíralo se pod ním příměří válečných kmenů. Mluvíme o zeleném jmelí, ne obarveném a mělo by být darované.

Bříza symbolizuje regeneraci, plodnost, znovuzrození, kreativitu, pomáhá uzdravovat a chránit. Větvičky tohoto stromu můžeme použít při rituálech zaklínání, obnovy, očištění a nových začátků.

Dub je symbolem vytrvalosti, síly, úspěchu a vítězstvím. Je také spojen s mnoha božstvy a reprezentuje mužskou sílu a energii.

Tis je další magickým stromem, který symbolizuje dlouhověkost a nesmrtelnost. Údajně funguje jako brána do jiných světů. Symbolizuje také aspekt Stařeny Trojité Bohyně. Tento strom nás učí přijímat změny, zbavovat se strachu z neznámého a z překážek.

Bohyně Danu

Bohyně Danu, Královna severu, Matka vzduchu, Ochránkyně domova, patronka tohoto období. Je to nejstarší a nejmoudřejší ze všech Bohyní Kola roku Bridgit-Anny. Symbolizuje poslední a úplně první fázi života, prostor mezi smrtí a narozením, čas prázdnoty, ticha, prostoru. Je to učitelka, která učí naslouchat, zastavit se, odpočívat a nalézt svůj vlastní střed. Pochází z vysokých hor pokrytých sněhem.  Jakmile začne sníh tát, její období se chýlí ke konci a nastává příchod další Bohyně, Bohyně Bridget.

Rituál Yule

Zameťte oblast rituálním koštětem (nejlépe z březových prutů) pravotočivým směrem. Upravte a ozdobte oltář, uprostřed něj umístěte bílou nebo zlatou svíci, slunovratové poleno, minerály, obětiny ve formě pokrmu či pití, větvičkami, šiškami, atd.

Zapalte svíci a recitujte:
„Jeden malý plamínek propíchnul tmu,
právě zrozené slunovratové Slunce.
Paprsek naděje,
světelný znak uvnitř mě.
Světlo, které nemůže nebýt nikdy uhašeno,
Světlo, které bude sílit a rozrůstat se,
Světlo, které rozptýlí zoufalství a rezignaci.
Ó, právě zrozený Bože Slunce, pane ohně a života, Paprsku naděje,
Vládče temné i světlé části roku.
Tvé království oslavuje Tvůj příchod,
Pane všech věcí, Pane nového Slunce, buď požehnán.“

Chvíli mlčky seďte a poté přečtěte:
„Nastala doba pro setřesení toho, co již nepotřebujeme.
Sluneční rok má svůj přirozený běh, a právě dnes, v tuto chvíli, dokončil svůj jeden cyklus.
Tak i některé z mých zvyků nebo vlastností dokončily své cykly a nastal čas jejich uzavření.

Zvažte a meditujte, které věci byste chtěli uzavřít. Můžete je i heslovitě sepsat a spálit.

Poté pokračujte:
„Nastala doba ke snění a tušení o věcech příštích. Je čas zastavení, aby skryté energie, které spí přikryté „zimní pokrývkou“ nejen při Zemi, ale i uvnitř sebe sama, mohly nabrat potřebnou sílu ke zrodu.
Pod příkrovem tlející vrstvy, sněhu a zimy sbírají v temnotě semena sílu, ba některá již vytváří jemné kořínky. I uvnitř nás je spousta nadějí, snů a plánů. Neviděna, jen tušena jsou tato „semena duše“ živena v temnotě našeho podvědomí, jako plod v lůně matky. Chraňme je, aby mohly v budoucnu vyklíčit a vyrůst vzhůru za světlem, aby mohly vykvést a přinést radost a plody.“

Zkuste vnímat, co Vám Vaše intuice napoví o Vašich aktivitách v budoucnosti, můžete si pomoci třeba tarotem.

Ukončení:
„Jako Slunce nahoře bude sbírat sílu, tak zde dole porostou mé nové cesty. Jak nahoře bude ubývat temnota, tak zde dole budou z mého života odcházet nepotřebné záležitosti.“

Tak či onak, oslavte tento magický čas dle toho, co s Vámi rezonuje a uvědomte si, že nic není špatně, když Vám to říká intuice. Jsme napojení na svůj střed, na přírodu, svého strážného anděla a tím vším se můžeme nechat s klidem v srdci vést.

Přeji Vám krásný svátek Yule!

podpis
5 1 vote
Article Rating

You may also like

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments