Nezadržitelně se k nám blíží další významný svátek, který je předchůdcem Dušiček a Halloweenu. Řeč dnes bude o Samhainu. Podle starých keltských tradic je to posvátný čas, kdy vstupujeme do nového kelstkého roku, protože byl hranicí mezi létem a zimou. Také patří do osmi hlavních svátků keltského kalendářního roku. Více jsem se rozpovídala v podcastu “Samhain”, který naleznete na YouTube, Spotify a Apple Podcast. 🙂 Ke konci podcastu jsme si také řekli o pár velice zajímavých příbězích v historii.

noc z 31. října na 1. listopad…
… tak tehdy se tradičně slaví tento svátek a měli bychom uctít památku našich zesnulých předků. V tuto noc se pomalu stírá hranice mezi životem a posmrtným životem, a může Vám dodat sílu prostřednictvím zkušeností a příběhů Vašich předků. Proto je vhodné na ně v tuto noc zavzpomínat a připomenout si jejich cestu životem – ať už byla povedenější či nikoliv.
Historie jednotlivých svátků

Od 13. století se památka zesnulých předků rozšířila a začala se slavit v 18 dalších evropských zemích.
Svátek všech Svatých
Svátek všech Svatých vychází z události vysvěcení původně antického chrámu Pantheonu v Římě v roce 609. Tento svátek předcházející dušičkám je tak vzpomínkou na zemřelé, kteří dosáhli věčné blaženosti. Podle římskokatolického kalendáře jsou Dušičky vzpomínkou na všechny věrné zesnulé, podle protestantské církve Památkou zesnulých.
Dušičky

Svátek mrtvých neboli lidově „Dušičky“, jsou podle křesťanské tradice vzpomínkou na zesnulé, kteří na tuto skutečnost nejsou ještě připraveni, nedosáhli věčné blaženosti a jejich duše pobývají v očistci. Tento svátek připadá na 2. listopad, tedy den po svátku Všech svatých.
Tento svátek se už v křesťanském světě slaví od 10. století, v roce 998 jej zavedl benediktýnský opat Odillo ve francouzském klášteře Cluny. V podstatě tak reagoval na přetrvávající pohanské obřady.
V Římě zdomácněl svátek až ve 14. století. V tento den se v některých křesťanských zemích konali tři mše za zemřelé – tento zvyk v polovině 18. století potvrdil papež Benedikt XIV. a určil jej pro kněze ve Španělsku, Portugalsku a Latinské Americe. Od roku 1915 se tato podoba rozšířila na popud papeže Benedikta XV. po celé římskokatolické církvi.
Halloween
Za tímto názvem se schovává právě keltský svátek Samhain, proto je velice mylné tvrdit, že Haloween je jen hloupý, převzatý americký svátek, který do naší země přitáhli mladí. Tento svátek má své kořeny hluboko v evropskě a stále žije v mnoha zemích, včetně Skotska.
A právě ve Skotsku vznikl i novodobý název Halloween. Vznik se datuje kolem roku 1754, kdy vznikl zkrácením skotské varianty All Hallows’s Eve, tedy večer Všech svatých. Skotskou obdobou anglického “eve”, tedy večer, je “even“. Zkrácením pak vzniklo een a postupem času se z (All) Hallow(’s) E(v)en stal Halloween. Do světa se samotné slovo dostalo díky skotským a irským přistěhovalcům, kde si pak žilo vlastním životem.
Día de Muertos

V překladu Den mrtvých, je mexická oslava na uctění památky zesnulých. Slaví se hlavně ve dnech 1. a 2. listopadu. V Mexiku patří k nejdůležitějším svátkům roku a podle toho také vypadá samotná příprava a průběh. Dokonce je tento svátek od roku 1993 prohlášen UNESCEM za “nehmotné děditství lidstva”.
Zde Vám chci doporučit krásnou animovanou pohádku, kterou možná znáte, ale naprosto se hodí ke shlédnutí v tomto čase. Jmenuje se COCO. 🙂

Samhain
Teď ale pojďme přímo k svátku Samhain. V několika bodech v něm pochopitelně poznáte také Halloween. Tento den se závoj mezi smrtelným a posmrtným světem ztenčí natolik, aby nás naši předci mohli navštívit. Lidé dříve po setmění zapalovali ohně, které osvítily cestu k domovu, aby se duše jejich předků neztratily.
Symbol ohně a oheň samotný je důležitý pro všechny svátky a také se vyskytuje ve všech vyskytuje. V tomto případě symbolizuje konec starého a vítání nového.
Oslavy Samhainu byly veliké, bohaté a trvali i několik dnů. Část hostiny se odkládalo, jako obětina pro zemřelé předky, jako obětina. Lidé se také báli různých nadpřirozených bytostí, které v tento den měli lehčí přístup do našeho světa, protože jak jsme si řekli dříve, závoj mezi dvěma světy byl tenčí a náš svět tak mohly navštívit skřítkové, víly, démoni a další strašlivá stvoření. Nejčastěji prá sídlili v mohylách, horách či kopcích. Bylo tedy zapotřebí učinit opatření. Lidé proto věšeli cesminu, zamykaly dveře a pečlivě uklidili svůj dům, jak na hmotné, tak jemnohmotné úrovni.
Na konci oslav se konaly průvody za doprovodu světel pochodní směrem ke kopcům, jeskyním či mohylám, aby duše zemřelých našli cestu zpět do nitra těchto míst. Na konečném místě se pochodně zhasly a domů se lidé vraceli po tmě, aby je duchové nenásledovali. Při těchto průvodech bylo také zapotřebí, aby si lidé nasadili masky. Jednalo se o masky bohů, skřítků, duchů či zesnulých předků, aby se tak skryly před zlými silami.
Tyto tradice můžeme nalézt ještě ve Skotsku, Bretani a u nás zajisté znáte lampionové průvody.
Co k tomuto období neodmyslitelně patří?
Symboly tohoto svátku jsou lebka, dýně, granátové jablko, masky, lucerny, kotel, hranice, košťata, fotografie zemřelých nebo předměty s nimi spojené, předměty k věštění (karty, křišťálová koule, kyvadlo, …).

Specifické potraviny pro toto období jsou dýně, jablka, ořechy, hrušky, chleba, mošt, pivo a bylinné čaje.
Vhodné bylinky jsou dobromysl, česnek, chryzantémy, majoránka, dub, muškát, lilek, pelyněk, šípky, kapradiny, bodláky.
Minerály tohoto období jsou všechny černé kameny, jako je obsidián, černý turmalín, onyx nebo ametyst.

Božstva tohoto svátku jsou Hekaté, Morrigan, Persephone, Cernunnos a Dagda.
Specifické barvy jsou tmavě-fialová, tmavě-červená, černá, oranžová, šedá a hnědá.

Tradice
- Prostření u večeře – U večeře se prostíralo i pro zesnulé příbuzné, protože se čekalo, že přijdou navštívit rodinu.
- Svíčka v dýni – Dříve se vystavovala svíčka v řepě, která se vyřezala a umístila do okna či na práh dveří domu, aby posvítila na cestu bloudícím duším. V dnešní době tento zvyk známe s vyřezávanou dýní.
- Převleky – Už dříve se lidé převlékali do převleků, cárů, malovali si obličeje nebo si vyráběli masky, aby se uchránili před zlými duchy.
- Pečení pečiva – Na svátky Všech svatých a Dušiček se dříve doma peklo zvláštní pečivo zvané “dušičky”. Těmi byli obdarováni žebráci, pocestní a chudí lidé v obci. V některých částech Čech se pekly „Všesvaté rohlíky a dušičky“, ty byly oproti tradičnímu pečivu větší.
- Návštěva hřbitovů – V den Dušiček věřící, a v určité míře i nevěřící lidé, navštěvují hřbitovy a hroby svých zesnulých a zdobí je věnci, květy, svícemi a případně se za ně modlí. V minulosti naši předkové na hroby pokládali navíc kamínky. U pravoslavně věřících se objevuje zvyk výročního přípitku na hrobě a tradičního jídla na hřbitově.
Jdeme prožít Samhain

Jak nejlépe můžete prožít tento svátek? Jednoduše. Když bude příznivé počasí, můžete zapálit oheň na zahradě, sejít se u něj s rodinou a příjemně si zavzpomínat na život a zkušenosti svých předků. Pokud nemáte zahradu ani bezpečné místo, kde byste mohli ohníček založit, můžete využít krb u sebe doma nebo zapálit svíci. Společně poděkujte všem zesnulým předkům a ostatním duchům za jejich přítomnost a pomoc.
Když se Vás drží duch, požádejte ho o opuštění.
Pokud máte pocit, že se Vás drží duch Vašeho předka a zatěžuje Vás, můžete se pokusit s ním promluvit prostřednictvím ohně a požádat ho, aby odešel za světlem domů (do Nebe). Nakonec vhoďte do ohně nějakou obětinu – například květinu, klacík, cokoliv v závislosti na velikosti ohně. Nezapomeňte se zbavit všeho, co už nepotřebujete, ve své mysli.
Oltář předků
Může to být jednoduchá police, skříňka nebo malý stoleček pokrytý bílým ubrusem.
Na něj můžete dát nákres rodinného stromu, fotografie, kameny z rodného místa, pamětní předměty, svíce, sklenici s vodou, vázu s květinami a jiné obětiny. Voda a květy by měly být čerstvé.
Péčí o oltář duchovně pozvedáme duše svých předků do lepších sfér a zlepšuje se tak proud jejich požehnání k Vám. Posílejte jim světlo a požehnání. K tomu Vám poslouží také bílá svíce.
Odpusťte jim a ulevte tak jejím duším i té Vaší.

Nezapomeňte zavzpomínat na své zesnulé, protože jsou součástí našeho bytí a zcela určitě si to zaslouží. Také nezapomínejte, že smrt je přirozený proces života a můj osobní názor je, i když to teď vyzní zřejmě nehezky, že je to vysvobození a zemřelý se dostává zpátky do opravdového domova, Nebe, kde je mu dobře a může opět více pracovat sám na sobě a časem se opět reinkarnovat.
Pochopitelně, když nám zemře blízký človíček, jsme velice smutní a bolí to. Ale neměli bychom jeho duši, či jeho část duše, držet u sebe na Zemi kvůli tomu, že mi sami nejsme schopni se vyrovnat s přirozeným procesem života.

Více se o duších můžete dočíst v dalším článku „Proč jsou duše svázané na zemi“.
Taky by Vás mohl zajímat článek ,,Čas tajemna”.
Doufám, že si tento svátek užijete podle Vašich představ a přesvědčení, a že Vám byl tento článek přínosem a dozvěděli jste se třeba něco nového.

Budu moc ráda, když se semnou podělíte v komentářích o tom, jak tyto dny slavíte Vy. Pokud máte něco, čím byste rádi doplnili tento článek, nebojte se to napsat do komentářů. 🙂
Přeji Vám krásný Samhain, Día de Muertos, Dušičky, Halloween, Svátek všech Svatých,…!