Plánujeme realizaci svého snu #1

Rozhodla jsem se načít další rubriku, která bude více osobní. Chtěla bych se s Vámi podělit o plnění našich snů, a tím Vás třeba i motivovat nebo podpořit. Teď pár článků bude o aktuálním dění u nás doma, které se táhne už nějakou chvilku a ještě nějakou chvilku se táhnout bude. Teď bych Vás ráda seznámila s tím, o co jde. 🙂

Naše putování

Když jsme se s manželem seznámili, vystřídali jsme tři podnájmy. Nemyslím si, že by to bylo moc nebo málo, ale určitě to stálo za to. Shrnu to velice krátce. 😉

Prvně jsem bydlela ve 2+kk se svou stejně starou spolupracovnicí/kamarádkou v bytě centru města. Nikdy jsem s kamarádkou nebydlela a už bych to ani nezopakovala. 😀 Mám ráda svůj klid a pořádek – a ten tam zrovna nebyl, protože můj pokoj byl v obýváku spojený s kuchyní a jen přes něj jste se dostali do pokoje kamarádky. Takže mi tama pořád chodil někdo na záchod (v lepší variantě) a jednou mi se svým milencem vystříkali pepřákem celý byt, takže jsem s manželem (tehdy ještě s přítelem) a Matýskem (můj maltézáček) museli v jednu ráno pryč, aby se byt vyvětral a vrátili jsme se až nějak kolem půl čtvrté ráno. Potom následoval spánek, který trval hodinu a půl, protože jsme ráno a manželem vstávali do práce.

Foto z průběhu zařizování

Potom jsme se s manželem přestěhovali do podnájmu 2+1, který byl ve velkém rodinném domě u staršího pána. Vše bylo dobré, vycházeli jsme si vstříc, ovšem potom pronajal další byt u nás na patře čtyřčlenné rodině, která dělala velký hluk. Bohužel pronajímatel nemohl pochopit, že ten hluk neděláme my (k upřesnění – byli jsme téměř pořád oba v práci, takže u nás doma nikdo nemohl dupat, běhat po patře a křičet).  Pán to ale nemohl pochopit. Přes zimu nám začal dělat naschvály, kdy nám vypínal topení a teplou vodu. Korunu tomu nasadil 3 dny před 1. květnem, kdy nám oznámil, že máme 3 dny na vystěhování, že to naše dupání už nebude tolerovat. Nepomohlo ani to, že máme nějakou výpovědní lhůtu.

Tehdy nám velice pomohl starý manželský pár od nás z práce, kteří měli byt, který chtěli pronajímat – přesněji pronajímatelem byla jejich dcera. Díky jejich dobrým srdíčkům jsme se mohli nastěhovat téměř hned, takže mezi nočními jsme se s manželem stěhovali půjčenou dodávkou od švagra a s pomocí jedné mé kolegyně.

Měli jsme ale už plné zuby podnájmů, i když tento byt 2+1 pronajímala úžasná a vstřícná paní. A tehdy prodávala moje máma náš byt. Takže jsme se o něj přihlásili my dva, došel odhadce, zařídili hypotéku a získali tento náš byteček s kostlivci ve skříni. 😀

V roce 2013 jsme se s manželem dali dohromady a v roce 2014 se přestěhovali do „svého“. Máme byt 3+1, který má své mouchy, ale ty redukujeme. Jako každý, kdo začínal, jsme měli nábytek ze slev, nejlevnější z Ikei a z „druhé“ ruky.  Ovšem nadešel čas, kdy jsme byli finančně stabilní, a tak jsme začali pomalu tvořit naši oázu klidu.

Vybalování obýváku

V roce 2018 jsme začali s obývacím pokojem. Takže jsme všechno naměřili, vybrali nábytek, stavební materiál a začali o dovolené s realizací. Se zazděním, položením lina a ukotvením branky nám pomohli moji rodiče. Rozepisovat se více nebudu, takže Vám tady ukážu pár foteček.

Teď ale JDEME DÁL a k tomu Vás srdečně zvu.

Za dobu, co tady bydlíme, nás naše sousedka vytopila každý rok. Pochopitelně to nedělá schválně, ale jedná se o starší paní, která již zapomíná. Nicméně poslední kapkou bylo vytopení celého bytu, kdy nám z koupelnového jádra, z elektriky, vypínačů, vytékala voda a začala haprovat elektrika. Takže jsme se rozhodli, že uděláme rekonstrukci koupelny, kuchyně a chodby.

Jen malá ukázka

Rekonstrukce je naplánovaná na termín od 5. do 18. srpna 2019, ale řešit jsme to začali už rok před termínem. Někomu to může přijít hodně brzy, ale aby vše klaplo, potřebujeme mít všechno v pořádku a jasné.

První jsme řešili styl. Velkou výhodou je, že se nám líbí stejné věci, takže celý byt bude v provance stylu s mosaznými prvky. Pak jsme začali shánět někoho, kdo by nám rekonstrukci udělal. Naštěstí jsem dostala kontakt na firmičku, kterou vede otec se synem. Nechtěli jsme velkou firmu, protože jsme věděli, že si vezmou hodně peněz. S Oldou (manžel) jsme udělali návrhy, jak bychom si představovali vzhled výše zmíněných částí bytu. Nejsem ale žádný architekt, takže si snad dokážete představit, jak přesné návrhy byly. 😀

Uragán do bytu, přítel do bytu.

Napsala jsem Romanovi, mladšímu majiteli stavební firmy a hned jsme si domluvili schůzku u nás doma. Dne 7. 2. 2019 v 15 hodin se rozezněl zvonek a do bytu se mi vrhl uragán. Nepřeháním! 😀 Před dveřmi se mi na vteřinu mihl mladý muž v mém věku s úsměvem od ucha k uchu a se slovy „Zdravím, já jsem Roman.“ a hned byl uvnitř v chodbě. Nestačila jsem říct ani „ň“. 😀 naštěstí se v chodbě zastavil před Oldou a chvíli na sebe koukali. Roman na něj ve své energii ukázal prsem a řekl „Jé, já tě znám! Nechodil jsi taky do posilky?“ a díky tomu se trochu zpomalil, já si oddechla a hned jsem pochopila, že jeho energické jednání nezná konce. 😀 Hned se podíval na náš návrh, jestli se tomu dá tak říkat :), a velice se mu líbil. Potom začal přeměřovat byt, řekli jsme si, co a jak a potom přišlo to, čeho se každý před rekonstrukcí bojí. Ono to totiž tak být nemůže.

Udělalo se mi zle. Ovšem Roman začal opět přeměřovat a začal s námi vymýšlet, jak by to mohlo být. Vystřídali jsme hned několik nápadů a každý padl. Buď to nebylo reálné skrze výměry, nebo se to neshodovalo s naší představou. Naštěstí mě osvítilo a zkusila jsem navrhnout jiný plán, který se líbil Oldovi a dle Romči byl reálný. Takže v koupelně bude umyvadlo, WC a velký sprcháč – co víc by si člověk mohl přát. 🙂 Pračka musí prostě do kuchyně. 😀 Dostali jsme od Romči doporučení na místního stolaře a řekli jsme si finanční rozpočet, díky kterému jsme mohli jít zařídit financování do banky.

Boj se strachem

Nedivte se mi, zafinancovat rekonstrukci není žádná sranda, to víme každý. Naštěstí mám úžasného muže, který se v těchto věcech hodně vyzná.  Dne 14. 2. 2019 (na Valentýna) jsme si sjednali první schůzku v bance, kde mám zřízený účet i hypotéku na byt. Plán byl jasný – vzít si úvěr nebo rekonstrukci připlácnout k hypotéce.

Plán byl jasný, ale realita nebyla příznivá.

Kdybychom rekonstrukci připlácli k hypotéce, změnil by se nám dost výhodný úrok, který tam máme, a nebyl by výhodný. Takže jsme to v bance s paní ředitelkou, která je naprosto úžasná, vstřícná a lidská, začali propočítávat a vzali si druhou hypotéku s nejnižším možným úrokem, který byl k dispozici (a že je vážně nízký).  Myšlence druhé hypotéky jsem se hodně bránila a měla husí kůži, ale je fakt, že to finančně zvládneme a ve finále nás to vyšlo levněji jak úvěr nebo připlácnutí rekonstrukce k stávající hypotéce na byt.

Takže se roztočilo kolečko papírování, zařizování a běhání po úřadech. Došel k nám odhadce, který nafotil a nacenil hodnotu nemovitosti. Naštěstí hodnota byla příznivá, a tak jsme nemuseli mít nějakou část peněz našetřenou. Uf.

Návštěva odhadce nejvíce potěšila naši Lettynku, protože miluje lidi, hlavně chlapi, a co víc! – pán měl na botách návleky a ty Lettynka nikdy před tím neviděla, takže je musela patřičně očuchat, olízat a aspoň dvakrát tu dlouhou špičku prožvýknout v tlamičce. 😀 Myslím, že pán bude rád, že při příštích návštěvách nebude muset odmítat drbání za ouškem a zakopávat o motající telátko. 😀

U naší banky je skvělé to, že nemusíte shromažďovat faktury a ty pak dokládat, jako důkaz o probíhající rekonstrukci bance. Mají to pořešené jinak. Během rekonstrukce k nám dojde jednou odhadce, aby se podíval, nafotil průběh rekonstrukce a potom na konci si vyfotí finální stav bytu a opět učiní odhad hodnoty nemovitosti. Jasně, i toto stojí nějaký peníz, ale dohromady by to mělo dát nějakých 1.000 Kč.

Pro dnešek by to ale stačilo. Článek je sám o sobě hodně vyčerpávající, a pokud jste jej dočetli až sem, tak Vám moc děkuji a budu ráda, když Vás zaujmou i další naše zážitky v cestě k vysněnému bytu.

Příště Vám řeknu, jak dopadly penízky, jak jsme byli vybírat koupelnu s Romčou a jak jsme začali balit a likvidovat to, co zvládneme sami. 🙂

A co vy? Řešili jste taky rekonstrukci? Budu ráda, když se s námi podělíte o Vaše zkušenosti v komentářích pod článkem. 🙂

S Láskou Vaše Sába

XoXo

You may also like

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na