Léčivá SKOŘICE

Skořice má sáhodlouhou historii, a to ať jde o její využití v kuchyni nebo v léčitelství. Již v minulosti byla skořice považována za zázračnou a její hodnota byla dokonce vyvažována zlatem. Není tedy divu, že ji využíváme již celá tisíciletí. 

První se pojďme se skořicí lépe seznámit. 🙂

Hned na úvod chci apelovat na těhulky – Vy skořici omezte na minimum, protože silně prokrvuje organismus!

Skořicovník cejlonský

Patří do čeledě Vavřínovitých a skořice je kůra ze stálozeleného stromuCejlon, původem ze Srí Lanky. Tato kůra se suší a balí do svitků, které dobře známe.

Plantáže skořicovníků naleznete také na Jávě, v Indii nebo Seychelách. Dost často se zaměňuje skořice Cejlonská se skořicí Cassia (čínská).

Jak je od sebe rozeznáme?

Hlavním rozdílem je jejich odlišná chuť. Cejlonská skořice je oproti té čínské výrazně jemnější, a to kvůli menšímu obsahu cinnamaldehydu.

(* cinnamaldehyd je zdraví prospěšná látka)
Cejlonská skořice
Cejlonská skořice

Můžeme ji znát také pod názvem skořice pravá, se získává ze skořicovníku ze Srí Lanky a je považována za skořici vyšší jakosti, která se vyznačuje jemnou chutí s nádechem tropických plodů. Má světle hnědou barvu, je křehká a na první pohled vypadá, jako doutník.

Skořice čínská
Čínská skořice

Tato skořice je označována za levnější variantu skořice cejlonské. Tato skořice obsahuje více zdraví škodlivých látek – přesněji kumarinu. Má tmavě hnědou barvu, je tvrdá a lehce srolovaná. Její chuť je velice pikantní a používá se spíše k dochucení jídel při vaření a pečení než k léčbě.   

Skořice je oblíbená pro svou specifickou a hřejivou vůni. Má také silné energetizující a prokrvující účinky. Dokáže zahřát celý organismus a rozproudit energii po celém těle. 

Také dokáže příznivě upravit hladinu cukru v krvi a snižuje krevní tlak

Skořice je jedním z přírodních antioxidantů a antibiotik

(* antioxidanty jsou látky, které ovlivňují nepříznivý vliv volných radikálů v našem těle, čímž naše tělo chrání před negativními účinky těchto reaktivních molekul)

Olej ze skořicovníku výborně bojuje proti virům, má dezinfekční a ochranné účinky a výborně účinkuje proti bakteriím způsobujícím zubní kazy a nemoci dásní.

S čím nám skořice může pomoci?

Podle jedné studie byste měli užívat skořici aspoň po dobu 40 dnů, aby se dostavily léčebné účinky. Ovšem nezapomínejte, že pravidlo “čím víc, tím líp” neplatí! Optimální denní dávka je udávána kolem 3g, což je menší množství než čajová lžička. 

Skořice zlepšuje paměť a pozornost při práci. Také preventivně působí proti Alzheimerově chorobě, popřípadě tento proces nemoci zpomaluje

Infekce močového měchýře

Rozpusťte 2 polévkové lžíce medu s 1 lžičkou skořice ve sklenici vlažné vody a vypijte. Opakujte ráno a večer.

Nachlazení

Smíchejte dohromady 2 polévkové lžíce medu, šťávu z půlky citronu a 1 kávovou lžičku mleté skořice. Užívejte 1 kávovou lžičku této směsi ráno a večer. 

Podpora imunitního systému a vitality

Užívejte každý den med se skořicí v poměru 1:1, protože tělo chrání před viry a bakteriemi. Med obsahuje velké množství železa a vitamínů a jeho pravidelné užívání posiluje obranou sílu bílých krvinek. 

Konkrétně smíchejte ve vodě 1 polévkovou lžíci medu s 1 lžičkou skořice a užívejte několikrát denně – nejlepší doba je kolem 15. hodiny, kdy začíná klesat vitalita našeho těla. 

Snížení tělesné hmotnosti

Každé ráno (na lačno – ideálně půl hodiny před jídlem) a večer před spaním vypijte šálek skořicového odvaru s medem. Smíchejte 2 lžičky medu a 1 lžičku mleté skořice a zalijte horkou vodou. 

Pravidelným užíváním snížíte tělesnou hmotnost a zabraňujete tak usazování tuku.

Akné

Aplikujte na pupínky před spaním pastu, kterou si vytvoříte ze 3 polévkových lžic medu a 1 lžičky skořice. Ráno oblast opláchněte teplou vodou. Udává se, že pokud budete tento proces opakovat denně, pupínky do týdne zmizí. 

Domácí ústní voda

Do sklenice vysypete 30g sušené natě tymiánu, 15g celé skořice a 25 ks hřebíčku a přelijeme vroucí vodou tak, aby byly všechny ingredience ponořené. Zakryjte víčkem a nechte přes noc vyluhovat. Druhý den tento odvar sceďte přes jemné plátno a přidejte 100ml vodky – promíchejte. 

V tomto na imunitu náročném období můžete zařadit také kurkumu, o níž jsem se více rozepsala v článku “Indický zázrak – KURKUMA“.

Doufám, že Vám byly tyto rady a tipy přínosem. 🙂 Pokud Vy sami máte nějaké osvědčené nápady, jak skořici použít, budu nejen já, ale určitě také ostatní Světýlka, velice ráda, když se s námi podělíte dole v komentářích. 🙂

Pokud nechcete přijít o žádný článek, který se týká zdraví, andělů a duchovního světa, potvrďte prosím signalizační oznámení, které na Vás vyskočilo při návštěvě mého blogu, nebo můžete sledovat všechny novinky na Facebooku či Instagramu Andělské pohlazení. 🙂

S Láskou Vaše Sába

XoXo

0 0 vote
Article Rating

You may also like

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments