Kouzlo bylinek #1

Už naše babičky věděly, jakou bylinku na jaký neduh, a pokud jste ten typ člověka, který raději sáhne po přírodním léku než po léku z lékárny, pak se Vám bude možná tento článek líbit. Povíme si tady o pár bylinkách – které mají jakou léčivou moc a jak s nimi zacházet. 

Nutno říci, že je vždy důležité být rozumní – pokud Vás trápí nějaký závažný zdravotní problém, určitě s ním běžte k lékaři, protože detoxikovat tělo se dá po dobrání konkrétního léku, ovšem farmaceutiky bych neléčila kde jakou prkotinku, například bolest hlavy, rýmu, zažívací potíže, atd. 🙂 Také chci ujasnit jednu důležitou věc – nijak Vás nenavádím, abyste léky brali nebo ne. Je to čistě na Vašem rozhodnutí, a jak jsem napsala výše, je důležité být rozumní a sami vědět, kdy pomůžou bylinky a kdy už je potřeba vyhledat zdravotnickou pomoc

Když se rozhodnete pro pomoc bylinkami, je důležité, abyste konkrétní kůru neudržovali déle, než je doporučeno. Ideální je jednu kůru dělat maximálně 3 týdny, ovšem ideální je dodržení 14 dnů. Pak byste si měli dát aspoň na týden pauzu nebo kůru zopakovat až nastane stejný problém. Také je důležité se zaměřit na to, jestli neužíváte nějaké léky – v tom případě se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, jestli můžete konkrétní bylinku užívat, protože některé bylinky s léky nevychází tak, jak bychom chtěli. 

První si řekneme 3 tipy, jak s bylinky naložit. 

Nálev

Tento proces známe všichni. 🙂 Je nejčastější, protože je jednodušší, krásně voní a chutná. K účinnému nálevu je ale zapotřebí správný postup. Nálev by se neměl dostat do kontaktu s kovem, protože by mohl negativně ovlivnit účinek bylinky. Nať, listy nebo květy zalijete 0,25 litru vroucí vody, přikryjete a necháte 10 až 15 minut luhovat. Potom ho sceďte přes sítko (ne kovové!) a pijte teplý.

Odvar

Bylinky dáme do hrnce, zalijeme vodou a dáme na sporák. Až nám voda začne vřít, ztlumíme plamen na nejnižší úroveň a necháme vařit 15 minut. Potom odvar odstavíme a necháme opět 15 minut odpočinout. Po uplynutí této doby můžeme scedit přes sítko do hrnečku. 

Tinktura

Zde musíte bylinky nakrájet na jemno nebo je pomlet. Potom je nasypete do nádoby, zalijete lihem v poměru 1:5 a pořádně protřepete. Tento postup budete opakovat každý den po dobu dvou týdnů. Potom tinkturu přefiltrujte, ideálně do tmavé lahvičky, a uschováte na chladném místě. 

Teď  se společně podíváme na léčebnou sílu pár bylinek.

TRÁVICÍ PROBLÉMY

Pokud se jedná o mírnější projevy problémů, jako je například nechutenství, zácpa, nadýmání, žaludeční křeče apod., můžete si pomoci těmito bylinkami. 

Meduňka lékařská

Tato bylinka nám může hezky pomoci, pokud nás trápí žaludeční křeče, nadýmání nebo nauzea (nevolnost). Vhodná je, když máte střevní chřipku nebo nervy.

Máta peprná

Patří do bylinek, které nám pomohou, pokud nás trápí nadýmání, nechutenství, nauzea, koliky či různé střevní problémy. Máta podporuje vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluči. 

Heřmánek pravý

Heřmánek nám pomůže s křeči, střevními a žaludečnímu problémy. Tato bylinka se ale ještě pyšní svými protizánětlivými, antialergickými a dezinfekčními účinky. Nejen, že nám pomůže s fyzickými problémy, ale také klidní psychiku a uklidňuje. 

KOŽNÍ PROBLÉMY

Kůži můžeme považovat za takový největší orgán na těle. Přes ní nám tělo dává nejčastěji vědět, že je něco s tělem v nepořádku a podle místa, kde se problém na kůži vyskytne, můžeme často zjistit, který orgán či soustava s něčím bojuje. Nejčastějšími projevy jsou ekzém, akné, svědivé vyrážky nebo hnisavé boláky. Každopádně bychom nic z toho neměli podceňovat a hned na to reagovat. 

Měsíček lékařský

Dokáže zatočit s mnoha problémy – zejména, jde-li o ekzém, akné či plísně. Buď můžete tuto bylinku použít při omývání pokožky, nebo odvar použít na ošetření hnisající rány. Také se prý osvědčil při léčbě bércových vředů. Jeho účinek můžete podpořit pitím odvaru. 

Lopuch vetší

Tato rostlinka je zvláštní. Je často považována za plevel a najdete ji nejčastěji na smetištích, zbořeništích a na okraji luk. Ovšem její zázračná léčivá vlastnost se využívá v dermatologii, hlavně na kožní onemocnění, vyrážky, ekzémy a také pomáhá regulovat nadměrné pocení. 

Řapík lékařský

Tato bylinka má silné protizánětlivé účinky a dokáže zacelit otevřené rány, urychluje hojení, pomáhá se zánětlivými kožními procesy, hnisavými vřídky či s akné.

LEDVINY A MOČOVÉ CESTY

Klasickou léčbu těchto problémů můžete podpořit například těmito bylinkami.

Vrbovka malokvětá

Tato bylinka pomůže s problémy močových cest či ledvin, také ulehčí mužům, kteří trpí prostatou. 

Přeslička rolní

Přeslička má mírný močopudný účinek, který pomůže při infekcích močových cest – pomůže s odplavením zánětlivých složek. Také je vhodná k prevenci vzniku ledvinových kamenů – skvěle pročistí močové cesty. Pokud máte problém s nadměrným zadržováním vody v těle, tato bylinka Vám může s tímto problémem pomoci. 

Lichořeřišnice větší

Tato bylinka je doporučována, jako doplněk léčby antibiotiky, protože podporuje jejich účinek. Je pestrobarevná, má nahořklou chuť a dokáže bojovat se širokým spektrem bakterií.

ONEMOCNĚNÍ DÝCHACÍCH CEST

Zde můžeme zahrnout chronický kašel, rýmu, akutní problémy a jiné.

Jitrocel kopinatý

Ten známe, když máme suchý, dráždivý kašel, koupíme si v lékárně jitrocelový sirup, který nám pomůže. Jitrocel ulehčuje s odkašláváním, uvolňuje zahlenění, pomáhá při léčbě zánětu průdušek či astmatu. Také krásně jakoby pohladí podrážděné sliznice dýchacích cest.

Černý bez

Je vhodným parťákem při virózách, nachlazení či angíně. Zklidňuje horní cesty dýchací, podporuje pocení, snižuje horečku a pomáhá s odkašláváním. 

Plicník lékařský

Tato bylinka se používá již několik generací zpět. Regeneruje sliznici horních dýchacích cest a má dezinfekční a protizánětlivé účinky. 

BOLEST HLAVY

Tento problém se vyskytuje u každého člověka a dokáže nás pěkně rozhodit. Někdo na bolesti hlavy trpí více, někdo méně. Spouštěčem může být cokoliv – strach, stres, nedostatečný pitný režim, tlak, horečka či jiný zdravotní problém v těle. 

Třezalka tečkovaná

Tato bylinka pomáhá při stresu, nervovém vyčerpání, depresích, bolesti hlavy, ale také pomůže s menstruačními nebo revmatickými obtížemi. 

Řimbaba obecná

Tlumí bolesti různého původu, ale nejčastěji je využívána při bolestech hlavy a migréně. Ženy ji také rády používají k tlumení menstruačních bolestí.

Jinan dvoulaločný

Známější název ginkgo biloba, dokáže roztáhnout cévy a tím prokrvit celé tělo. Díky tomu také dojde k okysličení mozku a k úlevě od tíživých bolesti hlavy.

DETOXIKACE ORGANISMU

Jednou za čas je velice vhodná detoxikace organismu. Kromě pití čerstvých šťáv z ovoce a zeleniny, můžete detoxikaci podpořit také bylinkami. Ať už se rozhodnete pro tento rituál v období příchodu jara nebo po léčbě klasickými léky, pomůžou Vám třeba tyto bylinky. 

Kopřiva dvoudomá

Obsahuje řadu důležitých látek, které čistí krev, tělo a zbaví nás nadbytečných tekutin. 

Pampeliška lékařská

Známá také jako smetánka lékařská podporuje funkci jater a žlučníku, čímž hodně pomáhá k detoxikaci organismu. 

Bříza bělokorá

Má silné detoxikační účinky, které se využívají při onemocnění, kde je potřeba zmírnit otoky a bolesti kloubů.

Doufám, že Vám byl článek přínosem a nezapomeňte každou bylinku užívat jen v období, kdy potřebujete její sílu nebo dva týdny. Pokud užíváte dlouhodobě nějaké léky, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem o tom, zda můžete konkrétní bylinku užívat. 

Pokud budete chtít přestat užívat léky a své nemoci řešit přírodní cestou, vyhledejte zkušeného bylinkáře, který má dlouholeté zkušenosti a v žádném případě se nesnažte tento problém vyřešit samostatně. 

S Láskou Vaše Sába

XoXo

You may also like

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na