Bylinky vs. farmaceutika

Rozhodla jsem se, že udělám další rubriku, která se zaměří na bylinky – jejich účinky, výhody/nevýhody, jak si s nimi můžeme pomoci a další zajímavé rady a tipy. Hned v úvodu si povíme o výhodách a nevýhodách farmaceutik a bylinek, kdy sáhnout po tom či onem a jak si zachovat rozumný přístup k tomuto všemu. Jelikož mám vystudovanou zdravotní školu, dovolím se do tohoto témata trošičku zakousnout. Jednotlivé články do této rubriky budou vycházet pravidelně druhý čtvrtek v měsíci.

Jak už jsme tedy jednou zmínila, mám vystudovanou zdravotní školu a nyní pracuji, jako ajurvédská terapeutka v místních lázních (musím se Vám pochlubit, povýšila jsem na vedoucí O:)). V práci mě ovšem jako zdravotníka neustále překvapuje síla bylin. Dokážou si poradit s něčím, s čím se medicína pere mnoho let a hlavně bylinami řešíme příčinu nemoci, kdežto farmaceutika řeší většinu času jen projev nemoci a celkem často fungují na placebo efektu.

Co je placebo efekt?

Uvedu Vám příklad: něco Vás bolí nebo jste ten typ člověka, co musí neustále něco „zobat“. V takovém případě je Vám dán malý bílý prášek s ujištěním, že po tomhle se Vám udělá dobře, bolest odezní, budete více fungovat, atd. Vy jej budete užívat a budete se cítit lépe. Teď se ale podíváme za onu oponu…. Ten bílý prášek (nemusí být nutně bílý) je nevinné sladidlo nebo jiný lék vyroben přesně pro tyto účely. Klinické studie dokonce prokázaly 50% výskyt placebo složky v klasických lécích, a dokonce i v některých antibiotikách. Věřím, že to spousta z Vás již prokoukla, ale také věřím, že se najde nějaký čtenář, který tento fakt nevěděl.

Neustále se potýkám s lidmi, kteří řeší hlavní otázku – co je dobře, co mi pomůže, nechci brát léky, ale bojím se, že se mi zhorší zdravotní stav, když budu jen na bylinkách.

Tak v první řadě si musíme ujasnit priority. Myšlenka je nejpodceňovanějším faktem ve světě lidí, ovšem naštěstí je nejsilnější. Takže pokud půjdete do léčby bylinek už s myšlenkou, že to nebude fungovat nebo budete mít strach, tak věřte, že to tak vážně bude nebo si léčbu pěkně prodloužíte. Někteří rýpalkové by mohli namítnout, že bylinky fungují také na bázi placebo efektu. V tomto případě se hodí zlaté české pořekadlo „víra Tvá Tě uzdraví“, ovšem je důležité pohlédnout na fakt, že buď budu neustále používat léky, které zatěžují organismus, játra a ledviny, nebo sáhnu po bylinkách, které mi organismus nezatíží. 😉

Selský rozum je nejlepším řešením.

Při výběru bylinky X farmaceutika používejte zdravý selský rozum. Na příklad na rýmu nebudu přece používat paralen, olinth či jiné léčiva, ale sáhnu po bylinkách. A zase z té druhé strany – pokud budu mít infaktr či jiný akutní zdravotní problém, který mě ohrožuje na životě, sáhnu po zdravotní léčbě a pomoci. Koneckonců, když po lécích sáhnete jen v případě akutního a ohrožujícího stavu, tak to velká kovbojka není a vždy si potom můžete dát očistnou kúru – detoxikaci organismu, abyste ty chemické složky vyloučili z těla.

Největším problémem farmaceutik jsou nežádoucí účinky. Nevím, jestli jste to někdy udělali, ale vezměte si namátkou nějaký příbalový leták a přečtěte si právě odstaveček, zabývající se touto problematikou. Já to udělala ve škole několikrát a musím Vám upřímně povědět, že jsem často měla pocit, že tyto příznaky již mám (a to jsem třeba konkrétní lék neužívala) nebo v průběhu užívání antibiotik jsem zjistila, že mám všechny nežádoucí účinky a u doktorky jsem byla ubezpečena, že to tak postě je, že to je fyziologický průběh léčby. To mě vždy poněkud zarazilo. Jak může být léčba chemií pro tělo fyziologická záležitost? A copak je neustálá bolest hlavy, nauzea a zvracení fyziologické? Nevím, jak tedy lékaři, ale u mě nebývá zvykem každodenně nevědět, kam strčit bolestí hlavu nebo mít velice osobní vztah se záchodovou mísou. 😉

Líbila se mi také rozprava s učitelkou na střední škole. Tehdy to bylo období objevení očkování proti rakovině děložního čípku. Vzhledem k tomu, že spoustu rakovin nedokáže zdravotnictví vyřešit, jak se na to může očkovat? Nicméně se vraťme k tomu, co Vám chci předat. Při jednom povídání byla zúčastněným předána zajímavá informace – „Vy se ale nenechte očkovat, k ničemu to není!“ Tak se člověk musel zamyslet, proč tedy to vůbec dělají, když ti, co se naočkovali, rakovinou stejně onemocněli nebo měli jiné závažné zdravotní komplikace. Na tuto otázku si musí každý odpovědět sám.

Pokud Váš zdravotní stav vyžaduje akutní užívání léků, můžete některé nežádoucí účinky tlumit bylinkami. Ovšem některé bylinky působí kontraindikaci s léčivem a na to pozor. To byste totiž potom užívali chemii naprosto bezpředmětně.

Bylinky jsou vhodné také jako prevence různých onemocnění. Také jsou ideální u chronických onemocnění.

Při užívání bylinek je důležité si uvědomit, že není vhodné jednu bylinnou kúru užívat dlouhodobě, protože byste si tím mohli způsobit některé zdravotní komplikace. Za to ale nemůžou bylinky, ale Vaše nevědomost. Například je znám případ ženy, která více než rok pila denně tři hrníčky kopřivového čaje, ovšem tím se vytvořily oxalátové, šťavelové kamínky, protože metabolity byla přímo zahlcena.  Takže určitě doporučuji se před užíváním bylin řádně informovat. Navíc Vám to pomůže i ve Vašem všeobecném přehledu a osobním růstu.

Musím zmínit jedno upozornění na třezalku! Tato bylinka není vhodná v kombinaci s antidepresivy, kdy může dojít k serotoninovému šoku a k životu ohrožujícímu stavu. Dále by se této bylince měly vyhnout ženy, které užívají antikoncepci, protože mění její působení a ženy i přes to ovulují a mohou tedy otěhotnět.

Takže Vám doporučuji, abyste zbytečně nesahali po farmaceutikách, když se spousta obtíží dá řešit bylinkami – tím si zbytečně nebudete zahlcovat organismus a snížíte riziko výskytu dalšího onemocnění. Přece jen, farmakologický průmysl je byznys. 😉 A pokud chcete užívat bylinky, načtěte si o nich dostatečné množství informací, protože bylinky jsou silné a dosti účinné.

Tak to by bylo na úvod a k zamyšlení. Dále se můžete tedy těšit další čtvrtek, druhý v měsíci červenec 2019, na články, kde se více zaměříme na jednotlivé bylinky. 🙂

Snad se Vám článek líbil a co vy? Jak jste na tom s bylinkami a farmaceutiky? Čemu dáváte přednost?

Nechť Vás chrání a provází andělé.

S Láskou Vaše Sába

XoXo

You may also like

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
SábaAli Čaja z Paláca Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ali Čaja z Paláca
Host

Bylinky pouzivam sama a často Okrem cajov z nich robim sirupy, masticjy, tinktury a oleje. Ak si teda viem pomoct a jedna sa o prechladnutie či ocistu. Ale je samozrejme že zapal pluc by som uz iba podporovala bylinkami a použila antibiotika. No musim povedat že ich nemusime pouzivat casto a moj 5rocny syn ich mal raz na zapal mocovych ciest. Verím v silu prirody a maximalne sa na nu spolieham.